Annons

Sony FE Planar 50mm f1.4 med repor

Produkter
(logga in för att koppla)

LesserBabkaX

Ny medlem
Hej!

Köpte en Sony FE Planar 50mm f1.4 på distans och fann efter inspektion flera små repor på frontlinsen. Är väl inte personligen så bekymrad över detta då de är väldigt små och inte överdrivet många (se bild nedan), men jag antar att det bör avspegla sig i priset. Håller på att diskutera detta med säljaren just nu och han verkar vara resonlig. Hur mycket skulle ni begära att dra av?

Jag köpte ursprungligen för 7500 kr och hans förslag är 500 kr avdrag.

DSC04695.jpg
 
Tack för er svar!

Det var inte angivet. Möjligt att han missat det, de syns bara om man håller upp objektivet mot en lampa som på bilden. Ja, det kanske är bäst att häva köpet så behöver man inte ha ångest över det där när man ska använda objektivet och när det en dag är dags att sälja.
 
Tack för er svar!

Det var inte angivet. Möjligt att han missat det, de syns bara om man håller upp objektivet mot en lampa som på bilden. Ja, det kanske är bäst att häva köpet så behöver man inte ha ångest över det där när man ska använda objektivet och när det en dag är dags att sälja.
Repor på linsen drar ned priset ordentligt även om det inte påverkar bilden på något sätt. Det är ett dyrt och exklusivt objektiv och då ställs det i regel höga krav på skick, man får vad man betalar för.
Man kan ju också undra om du hade köpt objektivet om du känt till reporna.
 
Är du säker på att det är repor och inte bara klet från försök till putsning? Sånt kan se misstänkt replikt ut.
 
@JO Det är ju verkligen en bra poäng och svaret är nog nej, det skulle jag inte. Vi har kommit överens om att häva köpet nu, och det känns bra i magen. :)

Makten Det har du rätt i, men det är repor dessvärre (lite klet också på bilden, så jag förstår att du undrade detta). Många, men väldigt små och tunna repor. Skulle gissa att de är i beläggningen och inte i själva glaset. I bara dagsljus syns de inte, men lyser man med lampa så är det väldigt tydligt.
 
Vi har kommit överens om att häva köpet nu, och det känns bra i magen. :)
Det tror jag var det bästa utfallet i den här historien. Om det hade varit jag, hade jag gått och ältat det till dödagar om jag inte fått häva köpet. 7 500 svenska pesetas är inget man snyter ur näsan, precis.

Generellt kan man säga att om något inte känns bra (i magen), då skall man lyssna på sina magkänslor (och det är inget flum, utan helt seriöst). Ofta är känslan bättre på att avgöra om man bör undvika något eller ej, framför tanken. Det kan du ta med dig in i framtiden i resten av livet;

Känns något inte bra, då kanske du skall undvika det, (vad det nu må vara vad det handlar om).
 
ANNONS
Götaplatsens Foto