Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Vilka objektiv passar till min pentax ME Super?

Produkter
(logga in för att koppla)

triss5

Medlem
Hej,

Jag har precis köpt en gammal systemkamera och funderar på att utöka objektivsamlingen. Men problemet är att jag inte vet vilka objektiv som passar till min kamera.

Kameran som jag har köpt är av märket "PENTAX ME Super", vilka objektiv passa denna kamera?

Tack på förhand.

Johan Lundkvist
 
Alla pentaxobjektiv från 1975 och framåt, dvs de med K-bajonett. Och alla tredjepartsobjektiv med K-fattning.
 
Ricoh, Chinon mfl har gjort riktigt bra optik med Pentax K-bajonett. Chinon 50mm f:1,7 är ett fynd.
 
Finns en uppsjö av gamla manuella Pentax kompatibla objektiv på e-bay till en bra peng. Ofta kostar frakten mer än objektiven... been there - done that ;)

Beroende på vad du har så kanske en standard uppsättning ser ut som:

28/2.8
50/1.7 (eller 50/1.4)'
85/2.0 (kanon glugg!)
135/2.8

28-80-macro zoom
80-200 eller liknande
 
ANNONS
Götaplatsens Foto