Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

vilken kamera ska man köpa?

Produkter
(logga in för att koppla)

Patrick_fj

Medlem
Jag hade tänkt och börja plugga foto snart och behöver lite råd med kamera.
Vilken kamera är ju som är mest "bang for the buck"just nu eller vad ska man sikta på?
Vilken modell och märke ska man sikta på?
Alla tips jag kan få betyder mycket för känner mig ganska vilsen i kamera djungeln =)
 
kamera

du kommer få många tips å råd här men mitt råd e kläm å känn å kolla menyer å hur lätt den e att använda
 
Du måste vara mycket mer specifik i din fråga.
Jag tycker fuji x100 är den man ska köpa.

Är en systemdigitalkamera som jag är ute efter.
En ordentlig kamera med bra priser på tillbehör.

Sen som sakt så får jag ju känna på en kamera och kolla in nån, men lite tips om märke och sånt så man vet å¨t vilken håll man ska kolla.
 
mellan 5-8 tusen hade jag tänkt mig

Då tycker jag du ska titta på nånting begagnat, vad tycker du om att fotografera? Eller vad tror du att du kommer att fotografera mest, vidvinkel eller tele? Eller en kompromiss, kanske ett objektiv som inte skiner på nåt sätt men klarar både vidvinkel och lite tele hyfsat?
 
Då tycker jag du ska titta på nånting begagnat, vad tycker du om att fotografera? Eller vad tror du att du kommer att fotografera mest, vidvinkel eller tele? Eller en kompromiss, kanske ett objektiv som inte skiner på nåt sätt men klarar både vidvinkel och lite tele hyfsat?

vet faktiskt inte vad jag kommer fotografera mest, så nåt all-round.
Men vilket märke på kamera och modell?
 
Köp en kamera med kitobjektiv 18-55 med bildstabilisering. Då är du allround och får mycket för pengarna. Sedan om du upptäcker att du vill specialisera dig på någon speciell typ av fotografi så köper du till detta då när behovet uppstår. Då först vet du vad du behöver. Ingen kan tala om detta för dig nu. All utrustning är bra, fast på olika sätt.

Märke och modell spelar mindre roll, alla är bra och ger valuta för pengarna. Vill du vara en i gänget köper du Canon eller Nikon, då de är störst.Hos Sony och Pentax får du kanske lite mer funktionaliteter för samma pris, kanske tom högre kvalitet, men det är mindre aktörer. Annars är det helt upp till ditt tycke och smak. Vad gäller bildkvalitet skiljer det egentligen inte heller mellan olika kameror och märken. Små skillnader av obetydlig praktisk betydelse för en som vill ha en allroundutrustning och inte vet sin vidare bana. Köp billigt, så kan du enkelt byta sedan om det känns fel, eller du märker att märket inte passar din vidare tänkta utveckling. Då har du inte investerat så stora summor att ett märkesval nu känns bindande.

Eller ta reda på så mycket du kan om respektive märkes för- och nackdelar du kan redan nu (fast det är en djungel att penetrera). På så vis kanske du får lite känn för vilken typ av fotografering du vill ägna dig åt och kan handla därefter. Är det tex foto av vilda djur ligger ju Canon bra till med sitt utbud av långa bra telen.

Ett bra trix som kan verka lite banalt är ju att gå till lite olika välsorterade fotoaffärer och klämma och känna på några olika modeller vilken som känns bäst i handen och tilltalar mest. Mediamarkt brukar ha mycket framme.
 
Senast ändrad:
Tackar så mycket både Fredrik Karlsson, Anders Moberg.
Då har man lite att gå efter iallafall, sen är det väl som alla sagt typ att åka och kolla och känna vilken som känns bäst. =)
 
ANNONS
Götaplatsens Foto