Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Vilket lim?

Produkter
(logga in för att koppla)

tormig

Aktiv medlem
Jag har en Konica Hexar (ej RF) där en bit av sökaren har lossnat. Det är en rund metallbit med en glasbit i (det är en plastring fastskruvad i den, jag förmodar att man kan skruva in tillbehör där också). Den här delen ser ut att ha varit fastlimmad och ingenting verkar ha brutits av. Det var heller inget större våld som fick den att lossna.

Den lösa delen är som sagt metall liksom kåpan på kameran där den skall sitta. Nu undrar vad för slag lim man bör använda. Min första tanke var epoxy men det kanske finns bättre alternativ.
 
Ett bra snabbtorkande "superlim". Jobbigt att använda iofs för det kladdar och sätter sig på fingrarna.
 
Om du använder superlim/cyanoakrylat så se till att maskera av ytor med finish på, för limångorna etsar rätt bra ibland.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto