Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

vilket polfilter?

Produkter
(logga in för att koppla)

rikitikitavi

Aktiv medlem
Står och funderar på ett ok pol filter. men det finns ju tusen märken att välja mellan. är det stor kvalitets-skillnad emellan dem?
Ser vissa på tradera för runt hundringen och sedan nya på pricerunner från hoya/hama etc för typ 500-1000? Så vad rekomenderas. Vill inte lägga för mycket just nu.
/Martin.
 
Det dyraste du tycker du har råd med. Det är skillnad både i mekanisk hållbarhet, glaskvalitet och polariseringseffekt. Ju dyrare glas du har på kameran, desto bättre filter bör du köpa.

Själv har jag ett B+W Käsemann men det ligger definitivt i den övre prisklassen. Både Hoya, Kenko och B+W gör bra grejer om man undviker de allra billigaste. Undvik definitivt "noname"-filter som säljs i trepack på Tradera för en spottstyver.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto