Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Vinterbilder med Dynax 7D?

Produkter
(logga in för att koppla)

joek

Ny medlem
Under tekniska specifikationer i manualen till dynax 7d står det...
"Operating temperature: 0°-40°C (32°-104°F)"
Innebär detta att man inte kan ta med kameran ut en fin vinterdag och fotografera? Eller hur ska man tolka detta? Är detta något generellt när det gäller digitalkameror?
 
joek skrev:
Är detta något generellt när det gäller digitalkameror?
Ja, det står så i de flesta digitalares specifikationer. Det är bara att fotografera på. Det som främst lider i kylan är batterierna som dras ur snabbare.
 
Var noga med att låta prylarna ligger i kameraväskan en timme eller två efter du kommit in igen. Jag var ute i lördags, och mitt sigma 70-200 som är i metall tog iaf en 3 timmar på sig innan det inte kändes KALLT att ta på.

Och ja, batteritiden är det som lider, displayen på baksidan kan också bli "seg" om det är redigt kallt.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto