Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett
Plus-medlemskap.
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
En underbar helg till alla!
Zsuzsi
Hälsn Göran
PS: En länk till Flickr där det finns bilder från älgjakten, för den intresserade, varnar för vissa "slaktbilder":
http://www.flickr.com/photos/gwallin/sets/72157631758404403/
Otroligt vad aktiva ninär...hur ska man hinna med ;o)
Marianne
Ha det
Marianne
Bjöd hem två FS medlemmar under en helg, som jag aldrig träffat innan.
Vi hade haft kontakt via FS i flera år, och lärt känna varandra bra genom denna väg.
Och var egentligen inte det minsta orolig, men visst var det lite pirrigt…
Med facit i hand, så blev det JÄTTEBRA. Vi fotade i massor hela helgen och satt och tittade på varandras bilder på kvällen. Och så spännande att samma motiv kan bli så olika, från tre olika fotografer.
Lördag kväll startade vi upp denna pool, Kreativitet. Som vi tycktes saknades på FS.
Gissar och tror ni vet vilka dessa underbara tjejer är?!
Stor kram
För info: Jag blir kanske lite tyst i några dagar, har masor att göra på jobbet och hemma för imorgon drar min underbara man och jag till Sicilien för en välbehövlig semester, bara han och jag . fattar inte det är sant ;-)
Väl framme så ska vi bara vara, ta dagen som den kommer. Hoppas få använda kameran flitigt. Vi har fritt Wifi så jag lär nog hälsa på er om jag känner mig själv rätt ;-)
Ha det så härlig och kul!
Bästa hälsningar
från
Syssy
Jag kör med en gammal 1DS MARK 2 . FF med rent obegripliga menyer men solid så att den funkar som hammare också .
Sigma 150 mm makro . Vet att jag har andra gluggar i väskan som utfyllnad .
Flugor och ljus
Thats it :)))
1. Vilken kamera använder du?
2. Vilket är ditt favoritobjektiv som du använder mest?
3. Vad gillar du mest att fotografera?
Ha en skön söndag allihopa.
/Therese
Tack för den Syssy :-)) Här har du en som är ännu trögare :-)..............
Nikon D90
NikonD7000
Nikkor 70-300 är nog favoriten just nu, men macrot Nikkor 85mm 3,5 var favorit från början och gillar det fortfarande.
Natur i alla dess former. Gillar att söka motiv i sökaren med lång brännvidd då man får se sånt som man inte ser med blotta ögat. DET är spännande.
Hälsningar Ing-Marie
Ps. Kanske att vi kunde vara nååååågon mer i gruppen ?
Och trevlig helg på er !
Måste bara få skriva till er alla och låta er få ta del av en sak som gör mig väldigt ledsen. Det har uppkommit en tråkig situation , inte i den här poolen men i blomsterpoolen. Tyvärr så är det så att det handlar om oss i kreativa poolen.
Det hela började med att en medlem i blomsterpoolen blev " sur" för hon inte hade tillgång till kreativa poolen och för att den var bara för inbjudna.
Hon kunde ju inte skriva på vårt klotterplank eftersom hon inte var medlem.
Så hon skrev helt sonika på blomsterpoolens i stället och riktade sig till poolvärdarna i kreativa poolen. Hon hade lagt märke till att några namn var samma i båda poolerna.
Detta har nu utvecklats till att flera skriver om denna poolen och tycker att det är fel att detta är en sluten pool.Dom påpekar också att vi är en av dom aktivaste poolerna.... Ser det som rena avundsjukan, men det känns inte kul......
Jag har skrivit i blomsterpoolen och förklarat att vi är 15 bara för att det ska vara hanterbart.
Jag har också, kanske lite elakt föreslagit att dom faktiskt kan starta egna pooler. det står ju var och en fritt.
Nåväl......jag ville egentligen bara tala om för er vad som hänt och att i alla fall jag tycker det känns lite olustigt.
Så det kan bli .....
Kram på er
Marianne
Tyck gärna till om det är något ni önskar att vi skall ändra på.
/Poolvärdarna
/ Pelle
Tyvärr så ger inte FS någon indikation på kommentar på kommentar. Något jag tycker vore klokt att framföra till FS. När det gäller nya bilder är inte det ett problem men eftersom det är så här kan det vara klokt att lägga en ny kommentar om man vill vara säker på att den som har lagt ut bilden ska se det. Inte minst eftersom vi ofta kommenterar bilderna vid versionsbyten.
/ Pelle
Katarina
/ Pelle
Ungefär som Crisp som jag lagt in i denna pool. Som jag ser det är det mycket tips om beskärning av våra bilder i poolen.
Jag vill visa ytterligare exempel på att beskärning kan skapa en helt ny bild.
Väljer att inte lägga in den i poolen utan länkar istället till den. Vet att flera av er har kommenterat den :-).
/Janne
http://www.fotosidan.se/pools/view/19814/2744075.htm