Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
Så fint att du blivit utvald till redaktör för gruppen Landskap. Du har verkligen öga för naturen och dess skönhet.
Hoppas att du får ihop en verkligt aktiv grupp. Jag återkommer med bilder.
mvh Kerstin
- Men hur tänker vi - generellt är det nya bilder, som inte synts på FS som ska in i grupp-poolen, eller?
/Per
/Per
http://www.vargardafotoklubb.se/festival/index.htm
Jag kollar ofta på bilder här på fotosidan med min laptop. Tycker det är mysigt att sitta i soffan och småsurfa på fotosidan.
Min laptop har en ganska vanlig upplösning för laptops, 1200x800. Med andra ord; för att kunna se jättebilder så skulle jag tvingas scrolla runt i bilden. Och jag är nog inte ensam om att inte ha en monster-skärm som klarar full-HD.
Visserligen skulle jag kunna kolla via mediacenter-datorn som är kopplad till TV:n och få full HD-upplösning, men den är ju oftast upptagen av någon annan...eller min stationära dator i hemmakontoret, men där tycker jag inte att det är lika mysigt att sitta.
1024 x 1024 är nog, med tanke på diverse olika skärmars storlek, en ganska bra kompromiss som duger för de allra flesta bilderna och kan ses på de allra flesta datorerna.
Vad jag kan se så är Henriks bild från Norge bara 800x300 pixels i största formatet. Så vi kan ju börja med att dra upp den till 1024 först? Det är inte så att jag inte håller med om att ett något större format i vissa fall skulle vara önskvärt, men vi kan ju börja med att använda dom gränser som finns.
Mvh,
Anders