Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons
OBS: denna grupp är markerad som inaktiv. Gruppvärden kan aktivera den igen genom att redigera inställningarna.

Utmaning: Utmaning 23 - Sockerbitar

Utmaning 23. 1 juli - 26 juli 2013 "sockerbitar" i MACRO gäller denna gång. Röstning 27-31 juli.

Denna gång gäller lite speciella regler:

1. Motivet skall vara 3 st sockerbitar placerade i rad med lika stort mellanrum som en sockerbit, se skissbild som finns bland bidragsbilderna.

2. Deltagarna får lov att placera sockerbitarna på valfri plats

3. Deltagarna får ljussätta på valfritt sätt

4. Bilden på sockerbitarna behöver inte visa samtliga tre sockerbitar utan får lov att vara ännu närmre om så önskas.

5. Focusstacking är tillåten

6. Photoshopande är tillåten för att komplettera bilden utöver de tre sockerbitarna, men PS skall inte vara huvudverktyget utan det skall endast vara ett komplemt till den välgjorda makrofotot ;)

Ny utmaning runt 1 aug.
VÄLKOMNA med bidrag!

Status:
Ej öppen än

Till bilderna
ANNONS
Götaplatsens Foto