Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons
Användarnamn: Lars S
Ålder: 80 år
Bor: Hägersten, Stockholms län
Kategori: Amatörfotograf
Började fotografera: 1960
Medlem sedan: 2004-05-02
Senast inloggad: 2025-12-15 15:40

Har varit yrkesfotograf (reklam, kommersiell fotografi, mycket matbilder, storformat (9x12 - 18x24) i Mexiko, inte i Sverige. Har pensionerat mig och plåtar bara det jag är intresserad av, huvudsakligen i Mexiko där jag numera bor under vinterhalvåren (på sommaren i Sverige). Försöker nu bära så lite prylar som möjligt och framför allt dokumentera lokala fester och liknade. Några olika museer använder mina bilder då och då, de finns i några böcker om mexikansk kultur och en och annan tidning.

Vem är jag?


Mina intressen:
Landskap, Gatufoto, Reportage / Situation, Natur

Jag fotograferar helst med digitalkamera och då helst i färg. Jag hittar mina motiv mestadels ute, och motiven är oftast stilla. Motiven hittar jag med vidvinkel, och när jag exponerar så tar jag hjälp av erfarenhet. När jag surfar på Fotosidan.se så gör jag det med Windows och jag tycker bilder är roligast.

I kameraväskan har jag alltid:
Nikon D800, Nikkor 24 - 120, ibland också/eller 24 mm, 50 mm, 85 mm, 105 mm, 180 mm

ANNONS
Götaplatsens Foto