Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons
Användarnamn: ormestad
Bor: Södertälje, Stockholms län
Kategori: Frilansfotograf
Medlem sedan: 2002-01-08
Senast inloggad:

Jag har ett stort naturintresse vilket även återspeglas i mina bilder som nästan uteslutande består av olika naturmotiv. Att packa ned kameran och koppla på ”fotoblicken” är alltid en trevlig upplevelse vare sig det rör sig om en kort kvällstur eller en långresa till fjärran länder.

Mitt naturintresse började tidigt när jag var med mina föräldrar ut i skogen för att plocka bär, fiska och jaga. Jag har utbildat mig till molekylärbiolog, och jobbar således med naturens små beståndsdelar som inte alltid är så lätta att fånga på bild. Den insikt detta ger mig om hur organismer är uppbyggda och fungerar tycker jag dock är mycket värdefull för att ge inspiration och bildidéer.

En av de största utmaningarna med naturfoto tycker jag är att försöka förmedla en känsla eller stämning med mina bilder, och jag tycker att det framför allt är dessa ingredienser snarare än motivet i sig som gör en bra bild. När jag har kameran runt halsen tycker jag att mina sinnen skärps och man får lättare att uppfatta även de små detaljerna, som den lilla skalbaggen som kryper över mossan eller den svaga skiftningen i ljuset som silar ned genom trädkronorna. En av fördelarna med att vara naturfotograf är också att oavsett om man får bra bilder eller ej, så har man alltid en bra ursäkt för att ta sig ut i skog och mark och njuta av vad naturen och matsäcken har att erbjuda!

Sedan jag flyttade till Hawaii i augusti 2007 för att göra en Postdoctjänst på Kewalo Marine Lab, har jag börjat med att dokumentera de marina organismer som finns i havet och akvarierna på labbet. Intresset för min akvariestudio har också medfört att jag nu även har testat att fotografera mänskliga modeller. Det är roligt att kunna kommunicera med sina fotoobjekt på andra sätt än att knacka på akvarieglaset... :)

Medlem i grupperna



Vem är jag?


Mina intressen:
Landskap, Macro, Studio, Posering, Vilda djur, Porträtt, Natur

Jag fotograferar helst med digitalkamera och då helst i färg. Jag hittar mina motiv mestadels ute, och motiven är oftast stilla. Motiven hittar jag med vidvinkel, och när jag exponerar så tar jag hjälp av känsla. När jag surfar på Fotosidan.se så gör jag det med Mac och jag tycker bilder är roligast.

Mitt bästa fotominne:
Har många bra fotominnen så det är svårt att peka ut något enstaka tillfälle. En av höjdpunkterna är en heldag från innan soluppgången till solnedgång i ett gnistrande vintrigt Svartedalen utanför Göteborg. Ett annat mycket bra fotominne (som dock inte resulterade i någon bild eftersom kameran låg i min ryggsäck...) var en tidig morgon i Amboro-parken i Bolivia. Vi går längs en flodfåra och morgondimman börjar lätta över regnskogen, ljuset var fantastiskt och precis framför oss svingar sig en flock spindelapor sig fram genom trädkronorna. Jag fattar inte varför jag inte hade kameran framme, men om jag hade haft det hade det blivit en toppenbild! :)

Jag fikar helst:
Kaffe och kanelgifflar eller grillkorv och curryketchup!

I kameraväskan har jag alltid:
Min gummianka!

 
Mikroskopi
Vanligt
0 bilder
Porträtt
Vanligt
0 bilder
Natur
Vanligt
2 bilder
Afrika 2011
Vanligt
7 bilder
Tara Oceans
Vanligt
1 bilder
Waikiki Aquarium
Vanligt
0 bilder
Hawai'i
Vanligt
0 bilder
Xterra World Championship 2007, Maui
Utställning
0 bilder
Marina organismer
Vanligt
0 bilder
Modell
Vanligt
0 bilder
Beijing
Vanligt
0 bilder
Väderöarna
Vanligt
0 bilder
Floras rike
Vanligt
0 bilder
Gräsön
Vanligt
0 bilder
Produkt & Reklam
Vanligt
0 bilder
Västkustskt
Vanligt
0 bilder
Sydamerika
Vanligt
0 bilder
Blandat
Vanligt
0 bilder
Xperiments gone wrong...
Vanligt
0 bilder
Intill vattnet
Vanligt
0 bilder
På stan...
Vanligt
0 bilder
Industri
Vanligt
0 bilder
Form & Färg
Vanligt
0 bilder
 
 
ANNONS
Götaplatsens Foto