Användarnamn: Night2005
Ålder: 60 år
Bor: Göteborg, Västra Götalands län (visa på kartan)
Kategori: Amatörfotograf
Började fotografera: 1980
Medlem sedan: 2005-09-21
Senast inloggad: 2025-11-03 10:28
Ålder: 60 år
Bor: Göteborg, Västra Götalands län (visa på kartan)
Kategori: Amatörfotograf
Började fotografera: 1980
Medlem sedan: 2005-09-21
Senast inloggad: 2025-11-03 10:28
Singel och pappa till fyra, sedan länge, utflyttade barn. Morfar till tre underbara ungar. Har tidigare jobbat som ingenjör på en konsultfirma i Göteborg, men jobbar numera som bussförare på Tjörn. Intresserad av fiske och natur. Reser gärna...både lokalt och globalt. Går på flyguppvisningar när tillfällen ges. Och självklart, så älskar jag att fotografera, samt att leka med bilderna på datorn :-)
Vem är jag?
Mina intressen:
Landskap, Nattbild, Macro, Bröllop, Svart-vitt, Vilda djur, Digital efterbehandling, Porträtt, Utrustning, Natur, Resefoto
Jag fotograferar helst med digitalkamera och då helst i färg. Jag hittar mina motiv mestadels ute, och motiven är oftast rörliga. Motiven hittar jag med tele, och när jag exponerar så tar jag hjälp av erfarenhet. När jag surfar på Fotosidan.se så gör jag det med Windows och jag tycker bilder är roligast.
Mitt bästa fotominne:
När min dotter klappar girafferna på Borås djurpark i ett ögonblick då alla tittar åt ett annat håll och bara jag ser genom sökaren vad som händer. Efteråt är det ingen som tror på mig förrän jag framkallat bilden. :-)
Mitt sämsta fotominne:
Den gången jag INTE var med min far ute och fiskade. Det var då han handmatade en tumlare med en makrill. Hade ju naturligtvis blivit en UNDERBAR bild! :-|
Min största inspiration:
Min nyfikenhet och äventyrslust.
Jag fikar helst:
Med en varm kopp choklad och en god smörgås ute i naturen :-)
I kameraväskan har jag alltid:
Kameran såklart ;-)
Drömbilden är:
Att få fotografera månens baksida...










