Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Batterilivslängd: 4 Bildkvalitet: 4 Hållbarhet: 4
MINUS:
Det er svært at sige, synes jeg, hvorfor man lander et givent sted i forhold til udstyr. Af en eller anden grund vendte jeg tilbage til fotografiet efter mange års fravær, da jeg købte et Nikon D3-kamera.
Det kunne vel lige så godt have været Canon eller Pentax. Måske særligt Pentax, som jeg efter at have set Helena Christensen med en mellemformatudgave af i hånden i 90øerne. Men det blev det ikke, nok fordi deres Pentax K1 var for dyrt. Så det blev et Nikon D3.
Siden da er der blevet eksperimenteret med lidt forskellige kameraer - senest har jeg brugt tid sammen med en række kompaktkameraer alle med CCD-sensorer: Pentax Optio P70, Casio Exilim EX-Z100, Casio Exilim EX-H10, Olympus XZ-1 og Olympus SP-350.
Ud af det 'bunch' har Coolpix P50 vundet indtil videre. Perfekt størrelse. Solidt bygget. Let at betjene med en hånd. Gode billeder. Nemt at indstille.
I forhold til en del af de andre kompaktkameraer nævnt, starter det forholdsvist hurtigt op.
Mod taler, at slideren sidder forholdsvist løst, så man kan ved en fejl få skubbet rundt på indstillingshjulet.
Sjovt (og lærerigtigt) at arbejde med som supplement til Pentax K10D & Pentax K1 - og i den tungere ende Nikon D3
& Nikon D4.
Liknande produkter: Casio Exilim EX-Z100, Casio Exilim EX-H10, Olympus XZ-1, Olympus SP-350.
Batterilivslängd: 3 Bildkvalitet: 5 Hållbarhet: 4
MINUS: Huset byggt i plast. Iso 800 ger färgbrus. Liten och illa placerad sökare. Inget Aperture-mode. (Endast P och M). Elektronisk VR istället för optisk.
Byggkvalitet: Lite plastig känsla, men ändå välbyggd
Det rundade greppet är ett plus.
Kameran är tillräckligt liten för att gå ner i framfickan på ett par jeans.
Handhavande: Sökaren är som en mindre tunnel och sitter lite väl nära (som jag däremot tycker är välplacerad) zoomknappen
Åtskilliga gånger hamnade tummen lite väl nära ögat när jag använde sökaren.
FokusPunkter finns det gott om och det är knappast negativt
Prestanda: Autofokusen är tillräckligt snabb och kameran skriver snabbt till (Extreme III 2gb användes) Kortet.
Ett bra och snabbt menySystem är även det positivt. Men kom igen, lite fler knappar kunde man väll få?
Även batteriprestandan är godtagbar.
Det borde inte va omöjligt att få ut cirka 110+ bilder på två AA-batterier. Jag använde kvalitetsbatterier: Sanyo Eneloop 2000mah
Det går ju också att dra ner ljusstyrkan på displayen och spara lite ström även där.
Bildkvalitet: Jag valde att lämna inställningarna på normal och med brusreduceringen avstängd då jag ville se vad kameran och dess objektiv kunde prestera.
Iso 400 i högsta upplösning är användbart. På iso 800 får man tyvärr leva med färgat brus, men borde se okej ut vid utskrift i 5Mp-mode.
Efter att ha sett full-size Iso 80-400, tagna med Samsung (28-101mm 7mp) L74 på Dpreview kan jag säga att P50:n brusar mindre och dessutom inte suddar bort en massa detaljer.
(Den första länken i den tråden är bruten) http://forums.dpreview.com/forums/r...thread=25916413
Macrot är godkänt.
AWB: Fullt godkänt, kameran klarar t.o.m lysrörsBelysning med WB på auto.
Objektivet: 28-105mm är användbart. 5.6 är dock en aning långsamt och optisk VR finns inte. Det är ett skarpt objektiv dock, iaf i wide-läget.
M-mode: Är inte så värst imponerande: Det går endast att välja mellan 2.8 och 5.6. Och slutartider som t.e.x 15, 30, 60-dels sekund, vilket gör det svårt att nagla exponeringen.
På det stora hela är det dock P50:n mycket kompetent som carryAnywhere-camera, med god bildkvalitet.
Inomhusbilderna tror jag inte riktigt gör den rättvisa, emellertid var det uselt väder när jag testade kameran intensivt under en dag.
Emellertid valde jag att returnera kameran då jag vill ha en med möjlighet till bländar-förval.
Samsung L74 kan va ett alternativ till P50:n, men efter vad jag sett: http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1001&thread=25916413 och även läst på nätet och i tidningar så ligger den efter vad bildvkalitet beträffar.
Den finns att köpa ny för under 1500kr i dagsläget.
Liknande produkter: Samsung L74 wide. Men den tycks va sämre, och brusar mer:
Ta en titt på Ricoh's kompakter i Dpreview's forum.
Köpt hos: Hegethorns Foto AB
Pris: 2100