Camera Obscura
Försenad julklapp - LFI nr 1 2009

Senaste Leica Photographie International låg i vår fastfusna! brevlåda när vi äntligen fick upp den - som en lite försenad julklapp ;-) Inte bara ett av de snyggaste omslagen på länge (varför har svenska fototidningar så röriga omslag?) men även ett mycket intressant innehåll.

Och det är inte bara en massa Leicanyheter - utan också sjukt bra bilder, bla ett s/v reportage från Cuba av Susan Sweetser Bank - reportagefotografi när den är som bäst! Men även "teknikartiklarna" är illustrerade med foto av yppersta klass (något som inte är vardagsmat i de flesta andra fototidskrifter;)
Julafton nr 2

Richo GR-D II (Obeskuren, varsamt justerad och S/V-konverterad i PS, och - blixten var på ;-)
I går kom mina föräldrarna upp från Skåne för att fira Jul med oss, så det blev Julafton igen :-) Dottern fick bla en karokemaskin - mitt i prick!
Och tur att vi numera bor i hus - dvs inga grannar att störa ;-)
Analogue Christmas

(Richo GR-D II) Leica M6 TTL med uppdaterad sökare och en asfärisk Summicron 35:a. Extrautrustad med en Tom Abrahamsson "Soft release" och ett "M-grip" i aluminium samt en Voigtländer tygrem - och såklart ett klassiskt motljusskydd från "gamla" Leitz ;-)
Julen lugnar liksom ner sig betydligt efter Julafton ;-) Juldagen måste var en av de absolut sista dagarna i almanackan då nästan precis allt är stängt. Skönt. Och som gjort för att ta lite analoga foton. Och Leica och Tri-X är bara "Leica och Tri-X". Visst, man kan simulera "looken" i Photoshop, men det finns något i negativet som inte låter sig defineras av det digitala.
Det var några månader sedan sist, känns lite ovant att inte kunna se bilden direkt med histogram och allt. Och att tänka i 36-bilders omgångar. Men Leicans sökare är helt enkelt världens bästa och efter någar bilder så saknar man inget. Njuter av det underbara, mjuka, slutarljudet och det distinkta avtrycket. Försöker visualisera slutresultatet (S/V) när jag komponerar bilderna i sökaren, som jag alltid gjort - förut. Skall bli spännande att få neg och kontaktkartor från labbet - blir väl i slutet på januari.... :-(
Som tur var så hade jag med mig Ricoh GR-D II:an i fickan, så det blev några bilder för bloggen ;-)

Richo GR-D II (Obeskuren, varsamt justerad) Plötsligt tar man "DSLR-bilder" med en kompakt...
Men vänta lite nu - det blir en helt annan typ av bilder med den lilla digitala Ricohn än det blir med analoga Leican! Varför? Båda är "kompakta", med ljusstarka vidvinklar och genomsiktsökare. Leicans sökare är mycket mer avancerad, med mätsökare (skärpeinställning) och automatisk parallaxjustering (och ramar för allt från 28-90mm). På Ricohn sätter man sökaren i tillbehörskon a la 30-tal, men den har även en väldigt bra skärmsökare - och den gör skillnad. För plötsligt så kan man ta bilder som förr var spegelreflexen förunnat med en "kompaktkamera". Man kan säga att den moderna digitalkameran förenar det bästa ur flera världar, "gatufoto" och "natur-makro" i samma lilla vidvinkelkamera.

Richo GR-D II (Obeskuren, varsamt justerad) "Natur-makro" är inte min grej, men ibland kan jag bara inte låta bli ;-)
Och vad blir slutsatsen? Snälla Leica - ge nästa digital M-kamera "live view" sökare precis som senaste generationen DSLR-kameror!
I denna natt blev världen ny

Richo GR-D II (Rakt av från minneskortet ;-) Ett "snapshot" i familjens Julkrubba.
Och det hände vid den tiden att från kejsar Augustus utgick ett påbud att hela världen skulle skattskrivas. Detta var den första skattskrivningen, och den hölls när Kvirinius var landshövding över Syrien. Alla gav sig då i väg för att skattskriva sig, var och en till sin stad. Så for också Josef från staden Nasaret i Galileen upp till Judeen, till Davids stad som heter Betlehem, eftersom han var av Davids hus och släkt. Han for dit för att skattskriva sig tillsammans med Maria, sin trolovade, som var havande. När de befann sig där var tiden inne då hon skulle föda. Och hon födde sin förstfödde son och lindade honom och lade honom i en krubba, eftersom de inte fick plats i härbärget.
I samma trakt uppehöll sig några herdar, som låg ute och vaktade sin hjord om natten. Då stod en Herrens ängel framför dem och Herrens härlighet lyste omkring dem, och de blev mycket förskräckta. Men ängeln sade: "Var inte förskräckta! Se, jag bär bud till er om en stor glädje för hela folket. Ty i dag har en Frälsare blivit född åt er i Davids stad, och han är Messias, Herren. Och detta är tecknet: Ni skall finna ett nyfött barn som är lindat och ligger i en krubba." Och plötsligt var där tillsammans med ängeln en stor himmelsk här som prisade Gud:
"Ära vare Gud i höjden
och frid på jorden,
till människor hans välbehag."
När änglarna hade farit upp till himlen, sade herdarna till varandra: "Låt oss nu gå till Betlehem och se det som har hänt och som Herren har låtit oss få veta." De skyndade i väg och fann Maria och Josef och barnet som låg i krubban. Och när de hade sett det, berättade de vad som hade sagts till dem om detta barn. Alla som hörde det förundrade sig över vad herdarna berättade för dem. Men Maria bevarade och begrundade allt detta i sitt hjärta. Och herdarna vände tillbaka och prisade och lovade Gud för allt som de hade hört och sett, alldeles som det hade blivit sagt till dem.
Lukas 2:1-20 (Svenska Folkbibeln)
(Ifall nu någon skulle ha missat vad det är vi firar ;-)
Mitt alter ego, gosegrisen Helmut, önskar God Jul!

Richo GR-D II (Bakom ratten på C5:an ;-)
Jag köpte honom som present till min dotter under en tysklandsresa förra året. Sedan insåg jag efterhand att vi har många likheter ;-) Och med mina glasögon på så är han förvirrande lik mig...
Richo GR-D II (Hemma, vid datorn ;-)
Så nu får han sköta Julhälsningen i bloggen:
"God Jul alla läsare. Ät inte så mycket skinka att ni glömmer varför vi firar Jul. Och att långt ifrån alla kan dela vårt överflöd - så det är läge att vara lite extra generös. Och framför allt - det finns ett liv efter Jul ;-)"
Och varför inte rädda ett liv, så här till Jul?
Arkiv
- Juni 2013
- Maj 2013
- April 2013
- Mars 2013
- Februari 2013
- Januari 2013
- December 2012
- November 2012
- Oktober 2012
- September 2012
- Augusti 2012
- Juli 2012
- Juni 2012
- Maj 2012
- April 2012
- Mars 2012
- Februari 2012
- Januari 2012
- December 2011
- November 2011
- Oktober 2011
- September 2011
- Augusti 2011
- Juli 2011
- Juni 2011
- Maj 2011
- April 2011
- Mars 2011
- Februari 2011
- Januari 2011
- December 2010
- November 2010
- Oktober 2010
- September 2010
- Augusti 2010
- Juli 2010
- Juni 2010
- Maj 2010
- April 2010
- Mars 2010
- Februari 2010
- Januari 2010
- December 2009
- November 2009
- Oktober 2009
- September 2009
- Augusti 2009
- Juli 2009
- Juni 2009
- Maj 2009
- April 2009
- Mars 2009
- Februari 2009
- Januari 2009
- December 2008
- November 2008
- Oktober 2008
- September 2008
- Augusti 2008
- Juli 2008
- Juni 2008
- Maj 2008
- April 2008
- Mars 2008
- Februari 2008
- Januari 2008
- December 2007
- November 2007
- Oktober 2007
- September 2007
- Augusti 2007
- Juli 2007
- Juni 2007
- Maj 2007
- April 2007
Kategorier
- Bildjournalistik
- Intresse - Action / Äventyr
- Intresse - Arkitektur
- Intresse - Barn
- Intresse - Bröllop
- Intresse - Digital efterbehandling
- Intresse - Gatufoto
- Intresse - Husdjur / Tamdjur
- Intresse - Konsertfoto
- Intresse - Konstfoto
- Intresse - Landskap
- Intresse - Macro
- Intresse - Mode
- Intresse - Mörkrum
- Intresse - Nattbild
- Intresse - Porträtt
- Intresse - Posering
- Intresse - Produkter
- Intresse - Reportage / Situation
- Intresse - Resefoto
- Intresse - Sport / Motorsport
- Intresse - Studio
- Intresse - Svart-vitt
- Intresse - Toycamera
- Intresse - Utrustning
- Intresse - Vilda djur
- Intresse - Växter, insekter, naturdetalj
- Teknik - Färg
- Teknik - Makro
- Teknik - Montage
- Teknik - Mörkrum alt. teknik (analogt)
- Teknik - Retuscherad
- Teknik - Studioljus (inne/ute)
- Teknik - Sv/v
Forum
Fotografer
- Adam Broomberg och Oliver Chanarin
- David Seymour
- Elliott Erwitt
- Ernst Haas
- Eugene Smith
- Fan Ho
- Henri Cartier-Bresson
- James Nachtwey
- Jason Howe
- Josef Koudelka
- Robert Capa
- Sabastiao Salgado
- Stefan Rohner
Kameror, objektiv och tillbehör
- Allt om klassiska kameror - Cameraquest
- Italienskt läder till din Leica - Leicatime
- Kameraremmar mm - Artist&Artisan
- Mera kameraremmar - Gordy's
- Måla om din Leica? - Shintaro's Repainting
- Ny kameraklädsel? - Cameraleather
- Onödiga tillbehör till din Leica? - Leicagoodies
- Rapidwinder & Softrelease - Tom Abrahamsson
- Thumbs up
- Verktyg för hemmafixaren - MicroTools
- Världens bästa fotoväskor :-) Billingham





