Gubbsjukt
Ny utflykt. Nu till Chiang Dao med ett fantastiskt grottempel. 600 m lång grotta som användes som sjukhus och flyktingförläggning under andra världskriget. Ni vet det där kriget där en maktgalen diktator vill lägga under sig andra länder för att bilda ett stormaktsrike. Det skulle ju aldrig kunna hända idag. Ingen stormakt skulle väl komma på idén att anfalla sina grannländer eller kräva andras territorium så skamlöst som Hitler gjorde.
Idag är grottan en turistattraktion men också ett tempel. Dit går buddister och andra för att be och offra saker för att få hjälp med sitt liv.
Kan vara lite bladguld att sätta på Buddah
Eller lite enklare mer vardagliga saker.
Som lite läsk. Eller frukt. Eller kokosnötter.
Det blev också ett besök i en by. Denna gång kändes det än mer som riktigt genuint. Vi var 4 personer + guide som fick en rundvandring i byn. En av tanterna ville bli fotograferad med oss. Gubben fick INTE vara med på bilden.
Flytta på dig gubbjävel. Det här är mina Faranger!
Vi träffade fler av byns både män och kvinnor. Denna donna blev jag så betuttad i så jag tog henne med mig därifrån. Får nog åka med hela vägen till Värmskog tror jag.
Det var hatten jag föll för!
Blev också charmad av barnen. De ropade pappa och sprang efter mig. Vete faan vad jag gort.
Annars var turen bara penuts för oss.
En av de saker de odlar som ersättning för den vallmo som jag skrev om i tidigare inlägg.
Tack för turen i er trevliga by. Hej på er.
Annat som charmar är staden Chiang Mai. Lugnt och fridfullt. Eller kanske inte jättelugnt då, men ändå mera fridfullt på nåt sätt än t.ex Phuket och Khao Lak.
Lite långt från byn vi var på känns det som. Lite andra prioriteringar.
Varav en del saker känns lite unkna för mig i vart fall.
Men det finns säkert många (några?) som uppskattar herrklubbar. Dricka konjak, röka cigarr och spela biljard. Fattas det nåt?
Och gatukonsten är ju fin förstås.
Har bokat om flyget hem till den 22 jan. Ser fram emot några dagar i Bankok som avslutning på resan.











