Karlivistenen

Karlevistenen är Ölands äldsta runsten. Den står på en åker i Karlevi bys sjömarker i Vickleby socken nära Kalmarsund. Karlevistenen är ett 130 centimeter högt flyttblock av grå kvartsporfyr. Undersökningar har visat att den troligen kommer från trakten väster om Oskarshamn. Runstenen restes omkring år 1000, troligen i slutet av 900-talet, efter den danske hövdingen Sibbe den gode. Stenen står på sin ursprungliga plats har en inskription som översatt lyder: "Denna sten blev satt efter Sibbe (den) gode, Foldars son, men hans följe satte på ön (detta minnesmärke)". Sedan följer en längre text i form av en så kallad skaldestrof på versmåttet dróttkvætt, den enda på detta versmått som finns bevarad i original. Sedan 2015 ingår runstenen i Statens fastighetsverks förvaltning.
 Rökstenen  i Östergötland är ett par hundra år äldre och restes sannolikt under första halvan av 800-talet.
Besökte Karlevistenen den 2 oktober 2023 och tog dessa bilder.







Länkar
Karlivistenen
Karlivistenen  
Rökstenen

Postat 2024-10-02 16:06 | Läst 577 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Eriksmåla marknadsplats

Eriksmåla är ett samhälle i Emmaboda kommun i Kalmar län, belägen vid korsningen utmed Riksväg 25 och 28 i Algutsboda socken.
Vilhelm Moberg (1898-1973) har vid flera tillfällen besökt både vår- och höstmarknaden och även skildrat platsen i boken "Raskens" om soldat Rasks marknadsaffärer.
Platsen är dokumenterad från 1683, då Konga Companie af Calmare Regemente började använda platsen som uppställning för soldaterna före avmarschen till Hultsfred, där de skulle exercera. Eriksmåla marknadsplats kom också att bli uppställningsplats för Konga kompani, innan soldaterna gick vidare den 15 mil långa vandringen upp till Hultsfreds slätt. För soldaterna/knektarna i närområdet började de årliga regementsmötena i Hultsfred, som gick av stapeln kring månadsskiftet augusti-september, med att man samlades på Eriksmåla marknadsplats. Här låg trossbodarna och här hölls förberedande övningar med de ca 120 man som ingick i gruppen. Kompaniets uppställning och avtåg lär ha varit en händelse av stort intresse för barn och vuxna. Enligt ögonvittnen var det livligt med både trummor och sång. 
Marknadsplatsen med de gamla marknadsbodarna omnämns i sockenprotokollet första gången 1774, men är förmodligen äldre.
Eriksmåla som gästgivargård finns med i kartmaterialet för första gången år 1718, men hade liksom Kulla i Ekeberga, kommit till när landsvägen från Karlskrona norrut genom Uppvidinge byggdes på 1680-talet. Gästgiveriet fungerade som krog och skjutsstation fram till 1879, omvandlades till skjutsstation 1880.
Från Eriksmåla skulle skjutsning utföras till Hermanstorp, Emmaboda, Örsjö, Ekebergskulla, Linneskruv samt Åkerby. År 1830 gavs tillstånd till att hålla höstmarknad och år 1842 fick man även en vårmarknad.
Filmen "Mitt liv som hund" spelades bland annat in i Eriksmåla.
Vilhelm Moberg konfirmerades i Algutsboda kyrka, 1913.

Foto:©Lars-Erik Andreasson. 2023-10-02.

"Eriksmåla marknadsplats kom också att bli uppställningsplats för Konga kompani, innan soldaterna
gick vidare den 15 mil långa vandringen upp till Hultsfreds slätt. För soldaterna/knektarna i
närområdet började de årliga regementsmötena i Hultsfred, som gick av stapeln kring månadsskiftet
augusti-september, med att man samlades på Eriksmåla marknadsplats. Här låg trossbodarna och här
hölls förberedande övningar med de ca 120 man som ingick i gruppen. Kompaniets uppställning och
avtåg lär ha varit en händelse av stort intresse för barn och vuxna. Enligt ögonvittnen var det livligt
med både trummor och sång".
Utdrag från Eriksmåla Kuluturprogram - 2017.
Länkar

Postat 2024-10-02 16:04 | Läst 609 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Urshult och Aramo


Urshults sockenstuga. 2024-07-21.


Byggnad i Urshults samhälle. 2024-07-21.


Aramogården. Här bor konstnären och författaren, Björn Gidstam med sin fru Anna. 2024-07-21.


Här signerar Björn Gidstam, sin senaste bok och min inköpta bok "Självbiografi, del 2". 2024-07-21.

Postat 2024-10-02 16:03 | Läst 533 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Vippentorpet

Vippentorpet är en välbevarad ryggåsstuga, med mycket gamla traditioner. Stugan uppfördes 1743 och byggdes om 1778 och har sedan dess knappt ändrats.
Ena gavelspetsen är flätad av enekvistar, en metod som sparade virke vilket var en knapp resurs vid den tiden. Mycket få av dessa gavlar finns kvar i norden.
Torpet har legat på samma plats i Timmershult sedan det byggdes och varit bebott fram till 1910.
Ysby Hembygdsförening är ägare och förvaltare av Vippentorpet och det är också byggnadsminnesförklarat av Länsstyrelsen i Halland.

Ryggåsstugan. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2015-06-21.

Ryggåsstugan. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.

På den blå skylten står "Ryggåsstuga med härbre från 1700-talets slut, bebodd till 1910. På gavlen syns den enrisklädda gavelspetsen. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.


Fikapaus. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.


Ryggåsstugan, gavlen med enrisbeklädnad. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.


Nordvästra gavlen. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.


Trädgården. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2015-06-21.


Fägatan. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.


Foto: Lars-Erik Andréasson. 2015-06-21.


Fönster med äkta pelargonier. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.


Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.


En gammal sättugn. Även den öppna spisen, numera en uppskattad trivselfaktor, var förr i tiden inte bara en värmekälla utan också en viktig ljuskälla under mörka kvällar. Därför var den högt placerad, 60 cm över golv, så att man fick ljus att arbeta till. Lägg också märke till inristningarna i bjälken. Bjälken markerade också en gräns, längre än hit fick inte s.k. resandefolk (löskekarl) komma. Nattgäster fick ligga på hyllan ovanför och till höger om sättugnen. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.

Jordkällaren. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.


Vippentorpet från byvägen. Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.

En vackert slingrande byväg som i mjuka böljor leder fram till torpet.
Foto: Lars-Erik Andréasson. 2025-06-22.

Källor
Vippentorpet - Gården och folket, av Harald Nilsson och Axel Ejwertz. Laholms typografiska Anstalt 1961. 
Södra Hallands Hembygdsförening

Länkar
Vippentorpet får nytt halmtak
Vippentorpet Hjörnered
Karta

Postat 2024-10-02 16:09 | Läst 574 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera