Dag 290 Normalhöjdpunkten för Sverige 1900
Dagens lunchpromenad gick till Riddarholmen. Där hittade jag en klippa som jag inte lagt märke till tidigare - här finns normalhöjdpunkten för Sverige 1900. Punkten är graverad i en lodrät silverstav som är fäst i klippan; i bergsäkert förvar bakom den låsta järnluckan. (Det kan man läsa om på en skylt bredvid)
Blev nyfiken och läser vidare:
"I slutet på 1800-talet pågick en mängd undersökningar som syftade till att fastställa olika platsers exakta läge på jorden. Förutom longitud och latitud var även höjden över havet av vikt. Den första precisionsavvägningen i Sverige genomfördes 1886-1905 under ledning av P.G Rosén vid Generalstaben. Cirka 2.500 fixpunkter inmättes och som nollnivå valdes medelvattenytan i Stockholm år 1900. Nollnivån representerades av en punkt på fastlandet - normalhöjdpunkten - som fastställdes till 11,800 meter över medelvattenytan. Numera använder hela Europa en gemensam nollnivå, Normala Amsterdam Phil, NAP, som ligger i Amsterdam."
Klippan, med normalhöjdpunkten och det gamla huset från 1656 - Det får bli dagens bild.
Hej så länge!



Vad roligt att du tycker det Morgan!
Hälsar
Eva
Tack så mycket Lena!
Hälsar
Eva
Tack för din kommentar Martin. Riddarholmen är fantastiskt trevlig att strosa omkring på.
Hälsar
Eva
Intressant läsning och information. Detta är en positiv sidovinst här hos FS när bilder leder till sådana historier. Jag gillar bäst nummer två med fina svarta och vita toner och din komposition som ger en trevlig djup.
Med vänliga hälsningar från Erik.
Tusen tack Erik! Vad kul att du tycker det.
Hälsar
Eva
😁
Tack Hans-Åke! Jag är själv infödd Stockholmare och har själv missat detta!
Hälsar
Eva
Enligt Evas beskrivning började arbetet just 1886, och troligen var en av de första grejorna att lägga in en "bergfast" utgångspunkt för ett triangelnät. Tog sen säkert ett bra tag att triangulera in de 2500 fixpunkterna ordentligt (Eva skriver till 1905), och under tiden kom man väl på att ett sekelskifte var en bra tidpunkt att relatera utgångspunkten (och därmed hela nätet) till vattenståndet.
Tackar så mycket! Vad kul att du gillar det Björn.
Hälsar
Eva