Tanken med den här sidan är för egen del att ta mig tid att reflektera, och samla på mig både tankar och bilder, under veckan som går. Iden är att det skall bli en liten motreaktion till att lägga upp saker snabbt och tanklöst på instagram eller facebook. Jag vill hellre låta saker gro åtminstone några dagar innan de postas. Med det kommer det också bli mer gallring. Lite regler för mig själv. Bilder och reflektioner skall vara från just veckan som gått. En gång i veckan vill jag posta något. Och jag skall inte vara för hård mot mig själv.

Processen

Sommarlov och semester lider mot sitt slut här. Det är lite vemodigt, men som jag nämnt tidigare så ser jag ändå en del fram emot rutiner och vardag. Jag värdesätter det lilla mer när rutiner finns på plats på något sätt. Med det sagt, man är nog ändå sitt bästa jag när man inte tänker så mycket på deadlines, leveranser, tider, etc. m.m.

Jag och dottern tog en spontan-camping med motorcykel i trakterna kring Söderåsen, Skåne. Det är svårt att få till sådant när arbeten och skolor skall skötas. 
Med motorcykel måste man packa lätt. Ännu mer så när man är två personer på en mc. Så den här gången var det bara iPhone med. 

Min process när jag är begränsade till att fotografera med telefonen är ungefär så här. 
*Fotografera i raw-format via lightroom-appen
*Skapa en katalog och lägg in bilderna i den
*Synka mot moln-lagring i Lightrrom
*Redigera minimalt i Lightroom

Med fotografering med ordinarie kamera är det alltid fotografering med Raw, och lite redigering och organisering i Lightroom som gäller. Cyklar gärna runt med väska och kamera i cykelkorg, så en bonus-bild på cykeln.

Inlagt 2025-08-16 00:00 | Läst 275 ggr. | Permalink