Inget märkvärdigt, bara foton från mina fotopromenader och allmänt babbel
Min första Nötkråka
Igår fick jag tips av en skådarkollega som sett en nötkråka hämta kottar vid en cembratall under dagen och gårdagen. Det är ju tydligen en av nötkråkans favoriträtter. Jag har velat se nötkråka enda sen jag började skåda, så det här var en bra chans! Jag packade väskan och stack iväg med cykeln. Väl på plats satt mycket riktigt en liten nötkråka och pickade på en kotte. Väldans flax att inte ens behöva vänta! Och särskilt rädd var den inte heller.
Inlagt 2022-10-07 14:49 |
Läst 821 ggr. |
Permalink






Tack! Har du sett någon nötkröka öht? Eller skulle det bli ett livskryss?
Tack ska du ha! Ja, det diskuteras ju hejvilt om smalnäbbad eller brednäbbad men det ska tydligen vara väldigt vanskligt att artbestämma generellt.
Ja, mycket svårt, jag klarar det inte. Den smalnäbbade jag fick på bild var i samband med en "invasion" för ett antal år sedan, och jag fick hjälp att artbestämma.
Stort tack!
Tack ska du ha! :)
Tack så hjärtligt! :D
Detta fick mig att leta upp mina gamla bloggar från mina dagar tillsammans med denna fågel då den "bosatte" sig här på tomten i ca två veckor.
Om du är intresserad så kan du kolla här :-)
https://www.fotosidan.se/blogs/imse59/nu-har-han-fatt-ett-namn.htm
Ing-Marie
Tack så mycket! :) Ja vad kul, fina foton! Så mysigt att ha den så nära under så lång tid. Grattis till det!
Ses i markerna
/Mankan
Tja Magnus! Tack, och tack! Ja, jag var där en sväng med Camilla. Vi såg er faktiskt i bilen vid Eneby Centrum. Hoppas du fick några skapliga bilder!