Inget märkvärdigt, bara foton från mina fotopromenader och allmänt babbel
Mina första (vettiga) foton på en Strömstare
I söndags stack jag och en vän till Mellanströmmen i Skärblacka. Ett känt tillhåll för strömstarar såhär års. Jag har tidigare bara sett strömstarar vid Campus i Norrköping, men det är liksom hopplöst att få något fint foto. Alltid uppifrån och ner. Inte snyggt! Den här gången kom man ner vid vattnet. Lite mörkt och mulet, så lite mer brus än jag hade önskat, men är överlag väldigt nöjd med fotona.
Inlagt 2022-11-15 12:53 |
Läst 1295 ggr. |
Permalink











Mvh N
Tack så hjärtligt! :D
PS Mellanströmmen Skärblacka, hur tar man sig dit, jag har en kvart från Finspång. Har fö näst intill dagligen passerat Skärblacka till och från jobbet i drygt tjugo år, har inte en hört namnet mellanströmmen :-)
Tack så hjärtligt! :D Jag har aldrig varit där förut, men här har du koordinater:
SWEREF 99 TM
N 6493371, E 552884
WGS84
58°34'39.2"N 15°54'33.8"E
Tack ska du ha Peter! Har du hunnit gå igenom dina foton på strömstaren än då? Och i så fall, blev du nöjd?
Nä, de är fortfarande i kameran, men det finns säkert några användbara där. Ligger en 2-3 veckor efter i redigering så det kanske tar lite tid
Hälsningar Jörgen
Stort tack! :D
Tack så hemskt mycket! :D
Tack så jättemycket! :D
Hälsn!
Tack ska du ha! :) Lycka till i februari då! :D
Stort tack, Mats! :D
Hälsningar Jörgen
Stort tack, Jörgen!