Mats Bildblogg

... bilder från här och nu och där och då...

Dag 216 - några bilder från Gottskär

En underbar sommardag och jag gör ett kort besök till Gottskär som ligger i Kungsbacka kommun. Det pågår förberedelser för kappseglingar lite senare idag men jag är bara här för att uppleva denna vackra plats vid havet. Det är lite frustrerande att försöka fånga det på bild men jag gör ett försök. 

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

nr 10

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-08-04 22:22 | Läst 2118 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Dag 214 - semestern slut och jag hann

Som sagt detta är min sista semesterdag och nu börjar helgen. På måndag börjar jag jobba igen och med ålderns rätt börjar jag bli van vid den första arbetsdagen efter semestern;-) Det ska bli roligt, inte så man slår klackarna i taket, men roligt ändå.

Marianne och jag summerade semestern och vi upplever att vi hunnit med det vi ville. Jag har dessutom under denna sista semestervecka hunnit med att publicera mina semesterbloggar så att idag är jag i fas d.v.s. årets dag 214 är idag, fredagen den 2 augusti.

Under semestern har jag förberett mina dagliga bloggar på rätt dag men p.g.a. raggliga internet förbindelser har de kommit i spridda skurar men som sagt idag är jag ikapp.

Denna varma dag har vi hunnit med trädgården i fritidshuset och dagens bilder blir på Kålfjärilar på Björnbärsblommor.

Ha en trevlig helg!

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-08-02 20:32 | Läst 1408 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Dag 183 - lägesrapport från trädgården

I gårdagens blogg var det 26 bilder med anknytning till veteranfordon. Den som tyckte det var jobbigt kan jag upplysa om att i dag är det 22 stycken färre. Om det är någon som känner sig hågad av att ge sig i kast med gårdagens mastodontblogg så är länken här:

http://www.fotosidan.se/blogs/matslarsand/dag-182-veteranfordon-vid-westerqwarn.htm

Efter att varit bortrest en dryg vecka så är det dags för några bilder med en lägesrapport från trädgården:

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-07-02 20:00 | Läst 2188 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Dag 174 - flyttlasset går

Idag har jag knappt hunnit med att fotografera men nu i elfte timmen sitter jag trött i alla muskler och summerar dagen. 

Vi förflyttade oss i går kväll till Göteborg. I morse träffade vi barnbarnet Otto som blev glad att se sin mormor och morfar.

Familjen Otto ska flytta och vi ska hjälpa till under den kommande veckan. Här går Ottos första flyttlass.

Det ska bli spännande att flyta till huset.

Vilken fin lekyta det är i omöblerade rum

Spännande  leksak

Ottos pappa tycker att det är härlig akustik i omöblerade rum

Trevligt med en trädgård så min kamera får fotografera kända motiv;-)

Även om det är nya blommor och nya humlor

Till och med ett rådjur tittade förbi

Har man trädgård passar det bra att grilla.

Det blev korvkalas, här med mamma och mormor.

Hej så länge ... Hälsningar Mats

Postat 2013-06-23 23:44 | Läst 3322 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Dag 173 - dags för snöklockor

Känner mig lite lagom trött efter ett mycket trevligt midsommarfirande

Vi hade dessutom tur med vädret på Nyckelön i Kvicksund

Maten var fantastisk och stämningen på topp

Och månen vakade i den ljusa midsommarnatten 

Hemma i trädgården börjar snöklockorna blomma

Här kan du se hur busken såg ut i  juli år 2011 

http://www.fotosidan.se/blogs/matslarsand/en-snoklocka-i-midsommartid.htm

Till sist några bilder på de söta små rosenblommorna

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-06-22 16:10 | Läst 2349 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 38 39 40 ... 50 Nästa