Mats Bildblogg
Lantligt på väg
Vi blir alltid lika förvånade över att några kilometer ifrån Autobahn finns lantlig idyll. Vår resa närmar sig slutet och vi planerar för några extra dagar i Berlin. På väg dit övernattar vi på en camping intill getter, höns, hästar mm. Vi vaknade av en tupp som gol ”Kuckeliku, klockan ar sju” något hest, till följd av ett bräkande från getterna. Men tuppen var inte rätt tidsinställd för den upprepade frasen från klockan 5 till långt in på förmiddagen. Strax intill fanns ett köpcentrum med en utställning av gamla bilar, jag fastnade för en Lloyd och tänkte på monologer med Sven Melander. Som kontrast till det lantliga kommer också några bilder från gatulivet i Berlin.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
Hej så länge // Mats
Ingolstadt
Vi tillbringar helgen på en camping i Ingolstadt. På parkeringen stod två vackra veteranbilar, en gammal Simca och en Renualt. Annars var det väldigt många Audi i staden :) Campingen ligger vid vackra Auwaldsee och vi tog bussen till centrum för att promenera och luncha i den gamla stadskärnan. Vi träffade på två bröllop, varav det ena var på vår camping.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
nr 10
nr 11
nr 12
nr 13
nr 14
Hej så länge // Mats
Füssen
Igår tog vi bussen från den fina campingen ”Bannwaldsee” till den närliggande staden Füssen och gick på kullerstensgator bland de gamla husen. Staden ligger nära gränsen till Österrike och alldeles intill Alperna. De två sista bilderna är från sjön vid campingen.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
nr 10
Hej så länge // Mats
Augsburg
I förrgår anlände vi till en camping Augsburg och igår tog vi bussen till centrum. Staden grundads av romarna år 15 f.kr. (kejsar August) och är en av Tysklands äldsta städer. Här slöts Augsburgsfreden (år1555) som uppmuntrade religös tolerans mellan tyska lutheraner och katoliker. Under 30-åriga kriget intog svenska trupper under ledning av Gustav II Adolf staden under några år (1631-1635). Här är bilder från bl.a. Domkyrkan, kyrkan St.Peter am Perlach och rådhustorget där jag spelade en trudelutt på det uppställda pianot :)
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
nr 10
nr 13
Hej så länge // Mats
Lugn söndag
Idag fortsatte vi rutten med sikte på Nördlingen. Vid ett par tillfällen stoppades trafiken p.g.a. att olika hästekipage skulle passera. Men vi fick ge upp tanken på Nördlingen, där utspelar sig den årliga ”stadsmur-festivalen”och gator är avspärrade och parkeringsplatser och vägrenar är fullpackade av fordon. På trottoarerna går en strid ström av människor i medeltidsutstyrsel. M.a.o.en riktig folkfest. Vi fick nöja oss med en lugn söndag på Camping Ringlesmuhle och jag tjuvstartade Oktober feste
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
Hej så länge // Mats




















































