Mats Bildblogg

... bilder från här och nu och där och då...

Trollskogen och skeppsvraket Swiks

I snöstormen den 21 december 1926 försökte den tremastade skonaren Swiks runda Ölands norra udde för att söka lä i Kalmarsund. Den fastnade dock i de sanddynor som finns strax under vattenytan. Besättningen som bestod av sju män lyckades rädda sig i land och irrade sig stelfrusna i snöstormen genom Trollskogen till en stuga i Grankulla. Swiks var på väg från Tyskland till hemmahamnen i Mariehamn och förliste här efter 24 år på världshaven.

Till att börja med låg båten på strandkanten men på 1950-talet kastades den upp på land och bröts itu av en snöstorm. 

För tre år sedan var jag här och tog några bilder på Swiks och norra Öland:
https://www.fotosidan.se/blogs/matslarsand/med-husbilen-till-oland-iv.htm

Jag tycker nog att vraket har åldrats ganska mycket sedan sist, men det har nog jag också :) 

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

Hej så länge ... // Mats

Postat 2022-08-19 19:40 | Läst 2411 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Med husbil på Öland

Dagens bilder är från Horns kustväg, en smal vacker vägsträcka längs Ölands nordöstra kust. Det är ett fantastiskt landskap att promenera i. På bilden på Marianne syns Blå Jungfrun i bakgrunden, detta är bara en information och innehåller ingen symbolik :)   

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5 

Hej så länge ... // Mats

Postat 2022-08-18 20:06 | Läst 1083 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Skymning vid Borgholm

Hej så länge ... // Mats

Postat 2022-08-16 21:13 | Läst 533 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Naima

Jag passade på att ta några porträttbilder på barnbarnet Naima idag. Hennes förskola hade planeringsdag så vi hade hela dagen för oss själva. Bilderna är tagna på en lekplats i Kungsbacka. 

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

Hej så länge ... // Mats

Postat 2022-08-15 21:09 | Läst 845 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Stråvalla strand

Den här helgen har bjudit på underbara sommardagar med barnbarnen i Stråvalla. Perfekt väder för en pizzakväll på stranden med bröderna Otto, Beppe och Rufus Gustavsson samt kusinen Naima. 

nr 1 - Beppe

nr 2 - Otto och Beppe

nr 3 - Beppe och pappa Lars

nr 4 - Rufus och mamma Linéa 

nr 5 - Rufus och Naima

Hej så länge ... // Mats

Postat 2022-08-14 21:14 | Läst 632 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Föregående 1 ... 9 10 11 ... 176 Nästa