Mats Bildblogg
Jullans första MC-tur
nr 1 - mitt barnbarn Julienne är nu drygt en månad gammal och är nyfiken på allt och börjar bli bra på att hålla upp huvudet utan stöd
nr 2 - men varför har mamma satt på mig denna sjal, ska vi städa?
nr 3 - hmm, vad är detta?
nr 4 - vi ska tydligen åka motorcykel
nr 5 - morfar har tagit ut motorcykeln för årets första tur
nr 6 - och mormor fotograferar oss i solnedgångens motljus
nr 7 - hemma igen i mammas trygga famn
nr 8 - stolt morfar med "Jullan" i famn innan året första motorcykeltur på riktigt :)
Hej så länge … // Mats
Barnbarnsbus i mormor knä
Mormor och morfar har fått förtroendet att ta hand om barnbarnen Beppe och Otto ett par dagar medan föräldrarna jobbar. Det var glada miner från samtliga från första stund. Beppe har nu blivit så pass stor att Otto tycker att han är kul att busa med och Beppes ögon glittrar av uppskattning över sin storebrors påhitt. De har heller inget emot att bli fotograferade av morfar utan busar glatt vidare i mormors knä.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Hej så länge ... // Mats
Fröken Julienne i badet
nr 1 - Barnbarnet är nu drygt en vecka och ska bada för första gången. Jag är inkallad för att dokumentera händelsen.
nr 2 - Undrar vad "bada" betyder?
nr 3 - Nä jag tror inte att jag vill!
nr 4 - Men det blir tydligen som mamma bestämt
nr 5 - Hör ni inte att jag inte vill!
nr 6 - Men det var tydligen inte så farligt
nr 7 - Det är nästan behagligt
nr 8 - Trist att sluta bada just när det började bli trevligt
nr 9 - Men jag får väl skärpa till mig lite nu när morfar fotograferar hela tiden
nr 10 - Så var Juliennes första bad avklarat och den lilla fröken är glad igen.
Hej så länge … // Mats
Julienne två dagar
Mitt tredje barnbarn är två dygn gammal och börjar nu nyfiket lära känna den nya värld hon kommit till. Mellan sovstunderna betraktar de stora blå ögonen omgivningen med en förundrad min. Vi anhöriga låter andäktigt våra blickar vila på denna näpna varelse som kommer bära det vackra namnet Julienne Anna Viola. Här kommer några bilder från hennes två första dagar som fotomodell :)
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
Hej så länge … // Mats
Beppe badar
nr 1 - Beppe är lite reserverad till att bada i diskhon i köket. Han har ju inte sett bloggen där storebror Otto ger sig hän åt vattenlek för tre år sedan :) http://www.fotosidan.se/blogs/matslarsand/nagra-diskbanksbilder-pa-langfredagen.htm
nr 2 - men det här verkar ju helt OK
nr 3 - snart tar nyfikenheten över
nr 4 - men vaddå?... ska mormor stänka vatten på mig
nr 5 - men när Beppe kommit upp ur vattnet vill han i igen
nr 6 - mormor får lov att hålla ett hårt grepp om Beppe, det är för grunt för att dyka
nr 7 - det är fint när mormor fixar ett vattenfall
nr 8 - Beppe är nöjd med badäventyret i diskhon.
Nu väntar vi på näst barnbarn/kusinen som beräknas komma om några veckor, då kommer vi uppleva vår niomånaders baby som förhållandevis stor. Men om några år är åldersskillnaden försumbar :)
Hej så länge ... // Mats






































