Mats Bildblogg
Barnbarnsbus i mormor knä
Mormor och morfar har fått förtroendet att ta hand om barnbarnen Beppe och Otto ett par dagar medan föräldrarna jobbar. Det var glada miner från samtliga från första stund. Beppe har nu blivit så pass stor att Otto tycker att han är kul att busa med och Beppes ögon glittrar av uppskattning över sin storebrors påhitt. De har heller inget emot att bli fotograferade av morfar utan busar glatt vidare i mormors knä.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Hej så länge ... // Mats
Spirande skönhet i Azaleadalen
Slottskogen i Göteborg är en trevlig plats i princip året om. Där finns lekytor, vackra promenadvägar, fåglar och även en liten djurpark. I maj så blommar det i Azaleadalen och förra året var jag där ett par gånger och fotograferade. Här är länkarna till dom bilderna:
http://www.fotosidan.se/blogs/matslarsand/azaleadalen-i-slottsskogen.htm
http://www.fotosidan.se/blogs/matslarsand/azaleadalen-aterbesok.htm
Idag var jag där och hoppades att blomning hade kommit igång men det dröjer nog en vecka till.
Även om det ännu inte är lika vackert som förra året så har de spirande knopparna sin skönhet.
Hoppas på ett återbesök även i år.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
Hej så länge ... // Mats
Fröken Julienne i badet
nr 1 - Barnbarnet är nu drygt en vecka och ska bada för första gången. Jag är inkallad för att dokumentera händelsen.
nr 2 - Undrar vad "bada" betyder?
nr 3 - Nä jag tror inte att jag vill!
nr 4 - Men det blir tydligen som mamma bestämt
nr 5 - Hör ni inte att jag inte vill!
nr 6 - Men det var tydligen inte så farligt
nr 7 - Det är nästan behagligt
nr 8 - Trist att sluta bada just när det började bli trevligt
nr 9 - Men jag får väl skärpa till mig lite nu när morfar fotograferar hela tiden
nr 10 - Så var Juliennes första bad avklarat och den lilla fröken är glad igen.
Hej så länge … // Mats
Nils Landgren Funk Unit
I helgen var det "Record Store Day" och jag var med och spelade i ett av de tre lokala band som ville uppmärksamma och stödja skivaffären på caféet Global Living i Västerås.
En trevlig tillställning som förgylldes av att Nils Landgrens Funk Unit överraskande och helt oannonserat dök upp och bjöd på en fantastiskt bra konsert
... och jag hade kameran med mig :)
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
Gruppen består av:
Nils Landgren, trombon sång
Magnum Coltrane Price, elbas sång
Jonas Wall, saxar flöjt
Andy Pfeiler, gitarr sång
Petter Bergander, klaviaturer
Robert Ikiz, trummor
Hej så länge … // Mats
Beppe badar
nr 1 - Beppe är lite reserverad till att bada i diskhon i köket. Han har ju inte sett bloggen där storebror Otto ger sig hän åt vattenlek för tre år sedan :) http://www.fotosidan.se/blogs/matslarsand/nagra-diskbanksbilder-pa-langfredagen.htm
nr 2 - men det här verkar ju helt OK
nr 3 - snart tar nyfikenheten över
nr 4 - men vaddå?... ska mormor stänka vatten på mig
nr 5 - men när Beppe kommit upp ur vattnet vill han i igen
nr 6 - mormor får lov att hålla ett hårt grepp om Beppe, det är för grunt för att dyka
nr 7 - det är fint när mormor fixar ett vattenfall
nr 8 - Beppe är nöjd med badäventyret i diskhon.
Nu väntar vi på näst barnbarn/kusinen som beräknas komma om några veckor, då kommer vi uppleva vår niomånaders baby som förhållandevis stor. Men om några år är åldersskillnaden försumbar :)
Hej så länge ... // Mats







































