Mats Bildblogg

... bilder från här och nu och där och då...

Husbilsmys och cykelglädje

Vi ska tillbringa påskhelgen på västkusten tillsammans med barn och barnbarn

Vi har husbilen med och Otto inviger sin nya barnstol där han kan sitta vänd framåt med god sikt och ha vuxen-säkerhetsbälte

Även Beppe gillar att äta frukost i husbilen

Otto vill vara med och redigera bilderna och då vill han att de ska vara svartvita 

Otto provar sin nya cykel och cyklar ifrån mormor 

Full koncentration

Cykelglädje

Glad Påsk!

Hej så länge ... // Mats

Publicerad 2015-04-02 16:48 | Läst 2046 ggr 3 Kommentera

Svanmärkta bilder

Jag hade idag förmånen att testa mitt nya objektiv Sigma 150 - 500 mm på en promenad i Stockholm. Jag kan först konstatera att det inte är ett diskret objektiv, varken visuellt eller som ett innehåll i kameraväskan :)

nr 1 - Vi gick bron över till Skeppsholmen

nr 2 - och fick tillfälle att ta några porträtt på svanarna

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6 - men också en Sothöna i det av solen guldskimrande vattnet

nr 7 - Fångade även tre söta Viggar på bild 

nr 8 - innan det var dags att gå tillbaka 

nr 9 - Känner mig nöjd och inser att objektivet har mer potential än vad jag hann testa idag. 

Hej så länge ... // Mats

Publicerad 2015-03-14 21:19 | Läst 4276 ggr 0 Kommentera

Alla är fotografer

nr 1 - barnbarnet Otto bekantar sig med kameran han lånat av moster Helena

nr 2 - morfar, du kan väl gå ned igen och komma upp i trappan när jag är beredd med kameran

nr 3 - bra att ta stöd mot grinden för att inte riskera oskärpa

nr 4 - nu är det moster Marias tur att bli fotograferad men hon behöver lite regi 

nr 5 - nu är Otto nöjd.

Hej så länge ...// Mats

Publicerad 2015-03-07 09:36 | Läst 4551 ggr 3 Kommentera

En kvällspromenad på Kyrkbacken

I vardagen fotograferar jag numera ofta med mobilkameran. Det blir förvånansvärt bra och det finns effektiva redigeringsappar som gör att det går snabbt och känns bekvämt. Men det är en helt annan känsla att ta med systemkameran och ägna sig åt långsam och meditativ fotografering. Så i kväll blev det en fotopromenad med vidvinkelobjektivet på Kyrkbacken som är en unik miljö i Västerås. 

nr 1 

nr 2

nr 3

nr 4 - Här är ett av mina favoritmotiv på Kyrkbacken. Fotografen Ingemar Johansson har tagit en fantastisk bild av detta som finns på Fotosidan. Men detta är min version :)

Hej så länge ... // Mats

Publicerad 2015-02-17 21:50 | Läst 6370 ggr 3 Kommentera

Vårvinter

Trots att jag känner solens strålande värme genom södersidans fönsterrutor och hör fåglarnas trånande kvitter genom glipan på altandörren så konstaterar almanackan kyligt att det fortfarande är vinter. Den har naturligtvis rätt, det är fortfarande ett par veckor kvar till kalenderdefinitionen på vår och när jag tar min fotopromenad så är det inte lika skönt ute som det såg ut inifrån. Men det är något i känslan och framförallt i ljuset som får mig att tänka vårvinter.

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

Men det är halt ute den här årstiden. Jag promenerade förvånansvärt smidigt på det isiga underlaget och hade full koncentration på att hålla mig på benen med mina två kameror runt halsen. Jag höll dessutom en i vardera handen när jag plötsligt tappade balansen på en isfläck. Med snabbt fotarbete lyckades jag förflytta mig framåt men jag fick inget fäste där heller så jag insåg att jag kommer att ramla. Jag tänkte bara på att skydda kamerorna så reflexmässigt såg jag till att jag föll ned på sidan och rullade runt på rygg med kamerorna tryggt i famnen utan en skråma. Kände mig nöjd när jag reste mig upp och tänkte, inte illa av en stel gammal man. Kände mig inte ens fånig vid tanken på om någon kanske såg mig :)


Hej så länge ... // Mats

Publicerad 2015-02-15 16:48 | Läst 10542 ggr 3 Kommentera
Föregående 1 ... 61 62 63 ... 121 Nästa