Mats Bildblogg
Dag 198 - sol, vind och vatten i Zadar
Onsdag 17 juli
Vackert ljus på morgonen på södra Krk när vi började resa till Zadar. Återigen många hisnande vyer på serpentinvägarna innan vi kom fram till motorvägen.
Hittade till en camping ganska centralt i Zadar. Det var trångt att komma in till den fina platsen alldeles vid stranden men vi lyckades till slut. Tyvärr visade det sig att det låg en nattklubb alldeles bredvid. Det var ett bra band som spelade soul och smäktande ballader. Tre sångare, en gitarrist och en keyboardist som också skötte bas och trumkompet. Senare på natten när musiken tystnat var det betydligt mer störande med de skrålande människor som inte ville att festen skulle ta slut.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
Hej så länge ... //Mats
Dag 197 - till Krk
Tisdag den 16 Juli
Åkte från Pula till ön Krk. Det finns en broförbindelse på öns norra del. Vi möttes av ett exotiskt landskap, mycket kargt på sina ställen men också frodigt på andra. Havet har en underbar turkos färg och lockar till bad. Vi åkte så långt söderut som man kan komma på ön. Det var serpentinvägar med hisnande utsikt och ganska trångt ibland då bilar står parkerade lite varstans på den redan trånga vägen. Det är en respektingivande värme som tvingar en att ta det lugnt. På kvällen åt vi underbara pizzor som väl matchar våra svenska varianter. Då kom också lite svalkande luft, ca 26 grader.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
nr 10
nr 11
nr 12
nr 13
nr 14
nr 15
Hej så länge ... //Mats
Dag 196 - amfiteatern i Pula
Måndag 15 Juli
Vi tog bussen från campingen i Stoja till centrum av Pula.
Besökte den gamla amfiteatern Arena som är en av de sex största och mest välbevarade i världen. Idag används den i konsertsammanhang.
Vandrade omkring i de gamla kvarteren med spår efter romarriket mitt i det moderna samhället.
Åt Lasagn och blev återigen påmind om Istriens italienska förflutna.
Köpte en ny t-shirt då min gamla var genomblöt av svett. Det är tungt att bära två systemkameror och diverse utrustning. Jag överväger nästan att bara gå över till Nexen, i alla fall i dessa bredgrader;-)
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
nr 10
nr 11
nr 12
nr 13
nr 14
nr 15
Hej så länge ... //Mats
Dag 195 - vackra människor vid stranden
Söndag 14 juli:
I dag blev det en ganska kort resa på ca 7 mil. Nu är vi på en camping utanför staden Pula. Vi passerade ett shopingcenter på vägen och passade där på att få en liten känsla av svensk galleria. Uppdaterade min fritidsklädsel med enligt frugan lite snyggare shorts och t-shirts samt en ny keps då jag tappade bort min gamla på bussen igår. Även kylskåpet fick påfyllning med både delikatesser och basvaror till en mycket måttlig kostnad.
På kvällspromenaden råkade vi på en filminspelning vid stranden:
nr 1 - en skådespelare i svart
nr 2 - och en i rött
nr 3 - en laddad scen
nr 4 – regissören och kameramannen ansluter
nr 5
nr 6
nr 7 - en liten paus
nr 8
nr 9
nr 10
nr 11
nr 12 - regissören är fokuserad
nr 13 - kamermannen lika så
nr 14 - så kom det en tuff manlig skådespelare in i handlingen
nr 15
Hej så länge ... //Mats
Dag 194 - rundvandring i Porec
Lördag 13 juli:
Vi tog bussen in till staden Porec och gick längs turistgatan vid hamnen och in i de gamla kvarteren.
Istrien har under flera århundraden tillhört och präglats av Venedig under dess storhetstid och det finns många likheter än idag. Även här såldes det masker av venetiansk typ.
Vi åt en underbar lunch på en restaurang vid hamnen.
Vi träffade också på hemlösa katter som fick lite omvårdnad i en för dom anpassad trädgård.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
nr 10
nr 11
nr 12
nr 13
nr 14
nr 15
Jag badade ett par gånger för att försöka hålla mig sval och invigde därmed mina nya badskor.
På kvällen åt vi på campingens stora restaurang med livemusik. Orkestern spelade covers med trevliga inslag av Santana och Tex-Mex musik (likt Ry Cooder och Flaco Jimenez).
På snabbmatskrogarna tillika strandbarerna spelades modernare tongångar i någon form av ”House”, musik med syntbasgångar och intensiva rytmer. Jag tycker nog trots allt att det var intressantare musik;-)
Hej så länge ... //Mats





































































