Mats Bildblogg

... bilder från här och nu och där och då...

Dag 100 - skaldjur och bubbel

... passar bra för att fira årets hundrade blogg (!). 

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-04-10 22:02 | Läst 3152 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Dag 97 - blivande turistattraktion

Jag blir förvånad över att det ena stunden är solsken och andra stunden snöstorm men det är ju typiskt för så kallat aprilväder och det lyckas jag förtränga varje år. Tog en promenad i det vid det byggnadsområde som ska bli Västerås nya turistattraktion. Det är det gamla värmekraftverket som ska byggas om till ett äventyrsbad "Kokpunkten". Jag tycker att bilderna lämpade sig för svartvitt och tänkte vara konsekvent men kan ändå inte låta bli att låta varannan bild få vara i färg. 

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-04-07 20:49 | Läst 2759 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Dag 96 - vinyl och öl

Hittade ett intressant öl på systembolaget som måste testas. 

Den inspirerade också till att leta fram en gammal LP skiva med nämnde pianist.

 Tänker att de behöver avnjutas tillsammans.

På förmiddagen botaniserade jag på Spotify och jag blir hänförd över att få tillgång till så mycket musik i olika genrer. Där finns rariteter som inte går att få tag i vanliga skivaffärer och man kan hitta både gammalt och nytt. I vanliga fall lyssnar jag dock mest på CD skivor. Det är trevligt att ha något att hålla i handen och att kunna läsa titlarna på. 
Men det är något högtidligt med att sätta på en vinylskiva.

Ölen då, hur smakar den? 
Den passar bra att avnjutas till ett vinyl.

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-04-06 20:15 | Läst 2105 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Dag 88 - kallt och kargt vid kusten

Ett par plusgrader men en isande kall vind förtog lite av nöjet att vistas vid havet. Missnöjd med att endast fångat en kråka och en mås på bild gjorde jag ett sista försök vid vår strand. Då uppenbarade sig en havsörn och räddade min dag;-) Samtidigt med mörkret faller några snöflingor men det ska inte hindra mig från nu ta tag i årets första grillning. 

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

nr 10

nr 11

nr 12

Hej så länge ... // Mats

Postat 2013-03-29 19:14 | Läst 7853 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Dag 87 - en skogspromenad

Skärtorsdag i Stråvalla där vi har vårt fritidshus. Jag tog en skogspromenad som börjar med att ta sig uppför i ca 50 meter. Därifrån har man bra utsikt över huset och om man tittar västerut så ser man man havet långt bort i motljus vid den här tidpunkten. Grannen har avverkat skogen österut vilket öppnar upp för ljuset på vår tomt. Långt upp på himlen lyckades jag fånga en kungsörn alt. havsörn som cirklade några varv och sen plötsligt försvann. Det är vårkänsla men ingen riktig värme, det finns även fläckvis snö kvar på sina ställen. Skogen bär spår av de senaste årens stormar. Några av träden fälldes redan av stormen Gudrun. Här uppe finns också en igenvuxen sjö. Grannarna som har bott här sedan de var barn berättar om att på femtiotalet kunde man både bada och åka skridskor på sjön. Kurt, min närmaste granne som har tillgång till många hästkrafter i form av diverse traktorer och grävmaskiner har planer på att återställa den i det skicket. Jag hoppas  att han lyckas genomföra det. 

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

nr 10

nr 11

nr 12

nr 13

nr 14

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-03-28 20:16 | Läst 5388 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 103 104 105 ... 120 Nästa