Mats Bildblogg

... bilder från här och nu och där och då...

Funäsdalens fjällvärld

Det är inte så ofta jag är i fjällvärlden, speciellt inte en årstid utan snö. Men i helgen besökte jag återigen Funäsdalen tillsammans med några vänner. Man kan inte säga att vi vandrade men det blev några korta promenader vid Mittåkläppen och Flatruet. Jag blev lika överraskad denna gång av att tystnaden på vidderna kan upplevas så mjukt påträngande, så öronbedövande

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

För mig är renar exotiska. De verkar tycka om att stå på vägen och bekymrar sig inte över att det kommer bilar. Däremot springer de sin väg när jag går ur bilen för att ta några bilder   

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

nr 10

nr 11

nr 12

Vistelsen i Funäsdalens fjällvärld innehöll även en övernattning på fäbodvallen i en fantastisk miljö 

nr 13

nr 14

nr 15

Hej så länge ... // Mats

Postat 2015-09-14 09:08 | Läst 2527 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Visby by night

Här kommer några fler bilder från helgens besök på Gotland. Jag var där med ett kompisgäng från ungdomstiden och en kväll ägnades åt att delta i kroglivet i Visby.Jag hade naturligtvis kameran med :)

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

nr 10

Hej så länge ... // Mats

Postat 2015-09-09 19:09 | Läst 3002 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Visbyvyer

Jag har tidigare varit på Gotland ett tiotal gånger och i helgen var det dags för ytterligare ett besök. Vi var ett kompisgäng från skoltiden som hade förlagt en återträff till Visby. Förutom trevlig social samvaro med många minnen, glada skratt, god mat och dryck så fanns det utrymme för en fotopromenad.
Varje vrå av Visby är redan dokumenterad av besökare med välfyllda minneskort i sina kameror. Förmodligen hittar vi också i stort sett samma vinklar för att fotografera de kända motiven. Men det kändes ändå som en högtidsstund att få flanera i den fina staden och få ta just min version av alla liknande bilder :)   

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

nr 10

nr 11

nr 12

nr 13

nr 14

nr 15

nr 16

Hej så länge ... // Mats

Postat 2015-09-08 23:14 | Läst 2295 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Välkommen hem Julienne

Mitt minsta barnbarn Julienne är nu 4 månader. Vi bor i samma stad men på grund av semesterresor har det dröjt en månad sedan senast vi sågs. Nu har hon och hennes lilla familj kommit hem från en vecka på Sardinien. En månad innebär 25 % av hennes nuvarande ålder och det händer så mycket under den tiden. Nu kan hon sitta en kort stund utan stöd och jag passade på att dokumentera det.

nr 1

nr 2

nr 3

Hej så länge … // Mats

Postat 2015-09-03 21:28 | Läst 1642 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Valpar

Min dotters hobbykennel har en ny kull fläckiga valpar. 

nr 1 - dom är nu drygt sju veckor gamla och sååå söta

nr 2 - här är fyra av de totalt tio valparna

nr 3 - "high five"

(foto: Johannes Andersson)

nr 4 - jag bad sonen Johannes att hålla en av mina kameror men då passade han också på att fota  

nr 5 - vi tog med ett par valpar för att posera på åkern

nr 6 - åkern inspirerade till glada skutt

(foto: Johannes Andersson)

nr 7 - påpassligt fångat när "Prince" smakar på en blomma

Hej så länge … // Mats

Postat 2015-08-30 22:27 | Läst 5133 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera
Föregående 1 ... 428 429 430 ... 554 Nästa