Mats Bildblogg
Diverse bilder
Här kommer några av mina senast tagna bilder. Några ”gatu-miljöbilder” från Alingsås, Göteborg och Varberg . Dessutom familjebilder på på barnbarnen/kusinerna Rufus och Naima samt bild på det senaste barnbarnet Alvar.
nr 1 - Lady in red
nr 2 - drick!
nr 3 - väldigt god sushi
nr 4 - Första Långgatan
nr 5 - kusinerna Rufus och Naima
nr 6 - Alvar
nr 7 - tre fåglar
Hej så länge // Mats
Barnbarnsbilder
Göteborgsfamiljen med barnbarnen Naima och Alvar (två månader) var på besök i helgen. Kusinen Julienne som bor i Västerås passade på att leka med Naima och lära känna lilla Alvar.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
Hej så länge // Mats
Blå supermåne
Det var molnigt och jag hade ingen ambition att fånga den blå supermånen på bild. Men när jag såg att den plötsligt bröt igenom molnen och dessutom placerade sig inom ramen till vårt glaskonstverk som hänger i fönstret så tog jag fram mobilkameran :)
Hej så länge // Mats
Blå himmel och stora moln
En promenad på piren i Västerås bjöd på en vy med effektfulla moln mot den blå himlen
nr 1
nr 2
nr 3
Hej så länge // Mats
Fotö
Några bilder från en tur med husbilen på Fotö, Hönö och Öckerö i Göteborgs norra skärgård. Trots dåliga väderprognoser så upplevde vi molntäcket förhållandevis tunt och solen lyckades bryta sig fram då och då. Fotö har blivit vår favorit bland dessa öar. Ställplatsen för husbilar ligger vid den lugna småbåtshamnen med Vinga fyr som granne i norr och inloppet till Göteborg i söder. Här är välordnat med fina promenadstråk och utsiktspunkter på klipporna längs havet.
nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
nr 6
nr 7
nr 8
nr 9
Hej så länge // Mats



























