Mats Bildblogg

... bilder från här och nu och där och då...

Dag 226 - torghandel

Trötta men nöjda efter en dag på jobbet konstaterade vi att det skulle vara gott med en kantarellpaj idag. Jag vet inget bra svampställe där man med säkerhet vet att här finns det kantareller förutom grönsaksstånden på stora torget. Där är inspirerande med alla fina grönsaker och där finns också kantareller som man utan ansträngning får "plocka" själv. Det blev en väldigt god måltid.

nr 1 

nr 2 

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

nr 10

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-08-14 21:31 | Läst 3633 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Dag 225 - Lövuddens kapell, Västerås

Vid Lövudden utanför Västerås finns sandstrand, bryggor, gräsytor, lekplats och servering.  

nr 1 - Här kan man hyra kanot och andra båtar eller bara njuta av Västerås skyline på andra sidan fjärden.

nr 2 - Men här finns också en friluftskyrka mitt i naturen med utsikt mot Mälaren

nr 3 - Kyrkan rymmer ca 100 personer

nr 4 - Den används bl.a. för vigslar och dop

nr 5 - Ansgar statyn är gjord av Carl Eldh

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9 - Jag har inte bevistat något evenemang i kapellet utan bara fotograferat ...

nr 10 - ... med tanke på hur många myggbett jag fick på den korta stunden kanske jag skulle föredra att bevista en vinterandakt;-)

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-08-13 21:43 | Läst 3684 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Dag 224 - vy från stadshustornet

Idag var jag på sammanträde i Stadshuset

nr 1 - Vårt konferensrum var i tornet alldeles under klockan

Nr 2 -Utsikt mot norr

Nr 3 - Nordväst

Nr 4 - Väst

Nr 5 - Sydväst

Nr 6 - Söder 

Nr 7 - Söder med vindvinkel perspektiv

Nr 8 - Söder med panorama

Nr 9 - Öster

Nr 10 - I tornet finns ett klockspel som går att spela manuellt med detta keyboard

Nr 11 - Här är den dagliga repertoaren

Nr 12 - Detta är en vacker del av Västerås

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-08-12 18:55 | Läst 2125 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Dag 223 - Sörkvarn, Hallstahammar

Dagens motorcykeltur gick till Hallstahammar. Jag stannade till vid Sörkvarn och fick bevittna hur en motorbåt slussades ned ca 15 meter av slussvakterna Roberto och Linnea. Därefter kunde den fortsätta sin färd på Strömsholms kanal.

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

nr 10

nr 11

nr 12

nr 13

nr 14

nr 15

nr 16

nr 17

nr 18

Hej så länge ... //Mats

  

Postat 2013-08-11 16:57 | Läst 4609 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Dag 222 - med nya Nexen i Strömsholm

Strömsholm är ett av mina favoritmål när jag tar en tur med motorcykeln. Idag tog jag med den nya Nex 7:an för att testa lite. Jag är inte ute efter att göra någon vetenskaplig test utan mer för att jämföra med mina erfarenheter av min gamla Nex 5:a (den första versionen). Jag tycker att den har gjort ett bra jobb som komplement till mina stora Sonykameror så förväntningarna på Nex 7:an är ganska höga. Jag kör den med mitt gamla kitobjektiv Sel 18-55 så det är bara huset som är nytt. Första intrycken är att bildkvalitén är bättre (jämnare exponerat och bättre färger). Men det är framförallt känslan i fotograferandet och i handhavandet med kameran som skillnaden är jättestor. 
Den inbyggda sökaren fungerar väldigt bra och underlättar användandet i solsken. Även möjligheterna att påverka kamerans inställningar vid exponeringen är enormt förbättrad. På nex 5:an körde jag i princip endast med automatiken för att det var krånglig att ställa in den manuellt. På Nex 7:an är det lätt att använda vilka inställningar man vill.
Sedan är det mycket inspirerande att lära känna en ny kamera och inte minst en stor glädje med en ren sensor som inte genererar en massa fläckar på himlen;-)

nr 1

nr 2

nr 3

nr 4

nr 5

nr 6

nr 7

nr 8

nr 9

nr 10

nr 11 - här är det bara hästarna som fattas;-)

Hej så länge ... //Mats

Postat 2013-08-10 17:15 | Läst 3611 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 499 500 501 ... 556 Nästa