en dagbok med inriktning på småprat

Fotografiska i Stockholm, bjuder på en upplevelse i gatufotografi, humor mm med Elliot Erwitt

gratis för medlemmar

+ en drink

.

Elliot Erwitt, en av de många kända gatufotograferna, född 1928 död 2023

de finns många  kända gatufotografer som lyser upp historien med bild, olika miljöer som vi genom deras ögon  får besöka

- deras olika personligheter och inställning till livet ligger i deras val och deras personliga uttryck

- https://youtu.be/69gXueqgjDE?si=D5iy5D-Ag3tJxJaS

jag tycker alltid det är spännande med den här typen fotografi - det ger mig en känsla av att ha varit där

. att förstå tidens olika utryck både bland människorna och bilderna som visas

https://stockholm.fotografiska.com/en/exhibitions/elliott-erwitt-en

/inger

Inlagt 2026-01-29 15:38 | Läst 227 ggr. | Permalink

"Jag är inte så bevandrad i gatutfotograferna men Erwitt känner jag till och jag tycker mycket om hans bilder. Kanske är det för han har några helt fantastiska med hundar, precis som den du visar i bloggen, och humorn i hans bilder. Jag har sett en del av honom på Fotografiska tidigare och kommer givetvis att åka dit denna gång. Stort tack för tipset, jag kollar alltför sällan vad de visar. Hälsningar Lena"


(visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver
Lena Holm 2026-01-29 19:16
Jag är inte så bevandrad i gatutfotograferna men Erwitt känner jag till och jag tycker mycket om hans bilder. Kanske är det för han har några helt fantastiska med hundar, precis som den du visar i bloggen, och humorn i hans bilder. Jag har sett en del av honom på Fotografiska tidigare och kommer givetvis att åka dit denna gång. Stort tack för tipset, jag kollar alltför sällan vad de visar.
Hälsningar Lena
Margareta Cortés 2026-01-30 07:41
Såg den på Fotogafiska då jag var i Tallinn, kanske borde ta en titt till när den är i Stockholm.