Ett fönster mot livet

Bilder från länge sedan

Hälsat på farsan idag. Han har bestämt sig för att flytta och en hyreslägenhet i centrala Norberg är nu hans. Det kommer bli jättebra. Han bor fint idag också men det blir för bökigt med vedeldning, snöskottning och gräsklippning.

Så vi har börjat städa och efter ett tag hittade vi gamla fotoalbum och även kartonger med lösa bilder. Ganska många bilder kan vi fortfarande identifiera personerna på, men vissa bilder är nästan omöjliga. Jag ska i alla fall göra ett rejält ryck och scanna alla bilder, tips på utrustning tas tacksamt mot. Många bilder är dessutom små, mindre än dagens standardstorlek. Men ack så värdefulla.

Det här är min Farmor, hon var född 1920 och detta bör vara någon gång i slutet på 30-talet skulle jag tro.

Farfar, årtal okänt, skulle tro början av 50-talet. Han föddes i Bollnäs 1913 men hamnade senare i Dalarna.

Min pappa. Tippar på att detta också är från ca 51-52 Jag kommer faktiskt ihåg att min Farmor brukade visa mig den här bilden när jag var liten. Om jag minns rätt hade Pappa precis fått sin första egna klocka av en morbror. Det var inte så fett på den tiden även om man hade mat på bordet.

Fotograferingen är verkligen en fin uppfinning!

Mvh 

Terje 

Publicerad 2018-04-21 19:17 | Läst 1512 ggr 0 Kommentera

Köttbullstrillning

Alvin, 8 år i höst, härskar i köket. Ströbröd ska blötläggas, ägg knäckas. Sedan ska köttbullarna rullas och stekas gyllene. Gräddsås, kokt potatis och lingonsylt är givna tillbehör. Saltgurka som komplement. Bra kväll!

Mvh Terje 

Publicerad 2018-04-13 21:01 | Läst 412 ggr 1 Kommentera

Vardagsfåglar

Kvällspromenad till det närliggande vattendraget. Lite fågelfight och änder fick det bli.

Mvh Terje 

Publicerad 2018-04-11 20:08 | Läst 508 ggr 4 Kommentera

Ryggproblemet

Varit några intressanta inlägg idag om ryggar på foton. Bidrar med några alster från senaste semesterresan.

Mvh Terje

Publicerad 2018-04-10 21:46 | Läst 528 ggr 1 Kommentera

Fuji X100 och behovet av uppgradering

Noterat att vissa av Fotosidans mer populära bloggare uppgraderat sin X100, låt vara i en viss försiktig hastighet. Även jag brottas med tanken men då mot den senaste versionen. Men med handen på hjärtat, hur pass stora upplever ni skillnaden och i vilka situationer? Vad gäller den rena bildkvaliteten, under bra förhållanden, så sitter jag nöjd. Men i övrigt?

Mvh Terje 

Publicerad 2018-04-06 20:59 | Läst 649 ggr 3 Kommentera
Föregående 1 ... 74 75 76 ... 149 Nästa