Thomas Blogg
Några små svampar
September månad har rullat på och är snart slut. Inte mycket nytt varken på fotofronten eller i övrigt för min del. Jag fortsätter att försöka hålla koll på vad som händer i trädgården och fotograferar gärna det. Bilden är en stackad bild av 10 st bilder på några små svampar på gräsmattan.
Fallna blommor
Jag kunde inte låta bli att försöka fotografera lite närbilder på några blommor som ramlade av efter att blommorna fått lite omvårdnad i dag.
Hösten närmar sig
Första september. Hösten kommer fort men vi kan väl hoppas på ytterligare några varma och soliga dagar under september. Tog en promenad i en närliggande skog i dag och tog några bilder med förhoppningsvis lite höstkänsla.
Lite macro
I dag var det regnigt och grått. Jag ville prova att fotografera lite macrobilder med blixt och en speciell diffusor/reflektor som jag gjort lite enkelt med vanligt papper. Tidigare på dagen blåste det för mycket men mot kvällen blev det lite lugnare.
Provade på några blommor och försökte ratta in lagom ljus på blixten.
När jag tittade närmare på bilden såg jag att det satt något med långa ben på undersidan av bladet. Gjorde några försök att porträttera av den.
Trädgården igen
I dag blev det lite fotografering i trädgården igen. Mest lite närbilder av blommor och djur.




























