Tommys hörn av bloggosfären
Fest hela helgen! :)
I dag har vi varit på barnkalas.
I mogron blir det fotomässa! :) (Undrar just om det är någon annan som inte har varit där än och som ska dit i morgon, eller om man blir helt ensam??!!)
Horndal-By, en dag i mitt liv.
1. Långa skuggor vid kapellgrunden, Horndals kyrkogård.
2. Den lilla pudersnön påminner om att det trots allt är sent i november.
3. By kyrka över Bysjön.
4, Inne i kyrkan hade det kommit ett nytt konstverk, Serafen. (Ja, jag vet att bilden inte är nåt vidare, kanske kan ses som en dokumentation iaf. Jag får återkomma till den.)
5. Sen över till By gammelgård.
6. Där var det fint ljus.
7. Men när jag skulle åka hem igen hade det blivit kväll. "Denna dag ett liv". (farbror Melker, Saltkråkan)
Fyrkantigt, kvadratiskt, rektangulärt, kubistiskt.
Lugnetområdet, Falun, efter en lång dag på högskolan Dalarna idag.
Julspår även i stan!
Så har vi avverkat ett besök i det stora köpcentrat i Västerås.
Det är tydligt att det är nå´t på gång!
Granen står så vit och grann i stugan! (Inte utan att jag fick flashbacks från resan till Kina för två år sedan. http://www.fotosidan.se/blogs/tommysbloggosfar/en-jul-i-kina.htm )
Möbelvarujätten hade också pyntat.
Och från en annan vinkel.
Dryck till maten.
Ofrivillig selfie.
En bit bort i köpcentrat hade någon motorklubb i Surahammar ställt ut gamla veteranhojar. Jag tyckte de kunde passa in på temat, Nu är det hjul igen!
En tomteröd Vespa, som en variant av tomtens lykta! :)
Så en alldeles för rörig bild, men jag är säker på att den väcker nostalgiska känslor hos en och annan.
En eftermiddag på Erikslunds shoppingcenter!





























