WOLFGANGs BLOGG

Ny snabbtest av Nikkor 20 mm f/2,8 Ai-s

Efter ett ärende i Lund hade jag tid en stund för att testa min gamla 20 mm f/2,8 Ais på en  Nikon Z6. Stolparna av fotbollsmålet har jag rätat upp i Lightroom. Kan kanske göras ännu bättre.

Postat 2021-12-14 20:25 | Läst 1039 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Sigurd Lewerentz, en svensk arkitekt

Sigurd Lewerentz var en banbrytande och envis arkitekt. Han ritade flera kyrkogårdar och så sitt livsverk i Malmö Östra kyrkogården som ett landskap med strikt design och på den skapade han byggnader som klocktornet, flera kapell, krematoriet och den berömda blomsterkiosken av betong som han ritade i brutal stil. Han ritade även Malmö Stadsteater (numera Malmö Opera) och tillsammans med Asplund Skogskyrkogården i Stockholm samt 2 st legendariska kyrkor mm.

Han var kontrollerande och svår att samarbeta med. Han blev 90 år gammal och valde sin kommande gravplats på en kulle på Östra kyrkogården, vilket dock underkändes av kyrkorådet, då den kullen var från bronstiden.

Då blev han sur och valde en anonym plats på kyrkogården och på gravplatsen står hans typiska lykta med böjd hals. 😊

Postat 2021-12-08 10:20 | Läst 1068 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Visst har val av kamera betydelse!

En mulen dag förra året testade jag en färgfilm, Portra 400, i Lund med min Rolleiflex T. Det syns tydligt att det här är gammal analog teknik.

Postat 2021-12-07 21:32 | Läst 1748 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

En vandring genom Skrylleskogen

I dag gjorde jag med 2 vänner en fotoutflykt till Skrylle som ligger mellan Dalby och Torna Hällestad. Det är ett fritids- och motionsområde. På Skryllegården kan man äta en god lunch för kr 100,- inkl sallad, dryck och kaffe. Namnet Skrylleskogen kommer från danskans Skrölle skog vilket betyder storskogen. I Malmö regnade det i morse, men i Skrylle kom blöt nysnö.

Postat 2021-11-30 22:59 | Läst 1441 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Alnarpsparken

I går eftermiddag en kort stund i Lantbruksuniversitetets vackra park.

Klockan på "Slottet" visar fortfarande sommartid :-)

Postat 2021-11-27 16:00 | Läst 1947 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 91 92 93 ... 196 Nästa