WOLFGANGs BLOGG

Kungsörn

För någon vecka sedan kunde jag fotografera min första kungsörn. Utanför Skurup.

Postat 2020-02-25 00:02 | Läst 3709 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Zeiss Ikon Contaflex

Zeiss Ikon Contaflex har varit min första småbildskamera på 60-talet som jag dock sålde på 70-talet på grund av begränsad möjlighet att byta objektiv.

Man kan dock byta objektiv till vidvinkel eller kort tele genom att skruva av frontlinsen och skruva på en lins som ger antingen den önskade vidvinkel eller det korta telet.

Det finns även närbildslinser att fästa framför befintlig glugg.

Kameran var den första spegelreflexkamera på marknaden (eller var det en Contax?) och är ett robust finmekaniskt under, och de flesta levererades med det legendariska Zeiss Tessar 2,8/50 mm som uppfanns av Paul Rudolph 1902. Under årens lopp har den förbättrats och när Zeiss' patent upphörde på 20-talet har andra  kopierat linssystemet under andra namn t ex Leica (Elmar) och Agfa (Skopar).

Zeiss Ikon byggde sina Contaflex  mellan 1951 och 1968 och de uppdaterades flera gånger under den tiden. Den har en snittbildssökare.

En 2,8/50 mm-Tessar har 4 linser i 3 grupper. De 2 sista är sammankittade. Numera används Vario-Tessar i vissa små digitala kameror (Sony) och tydligen finns en Tessar i Nokias mobil.

Jag har nu av nostalgiska skäl köpt en Contaflex igen byggd 1967 och provat naturligtvis direkt en HP5-film. Jag gillar inte HP5:s grova korn och kommer att använda T-Max framöver. Men som bildexempel kommer här ett foto som jag har plåtat igår. Jag är inte nöjd, men allting kan bli bättre! Vi får se!

Postat 2020-02-20 14:29 | Läst 4072 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Dalby kyrka

Dalby kyrka sydöst om Lund är Nordens äldsta bevarade stenkyrka från 1060 och därmed även Nordens äldsta byggnad som fortfarande används.

Postat 2020-02-11 13:41 | Läst 4158 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Vikingarnas katedral

Jag har en stavkyrka till, nämligen Ringebu som finns norr om Lillehammer. Den byggdes 1220 och förändrades  på 1700-talet och fick till och med en orgel.

Postat 2020-02-09 19:55 | Läst 1479 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Stavkyrkor

Jag är imponerad av de norska stavkyrkorna som är 800 år gamla. De tjäras med jämna mellanrum och blir då svarta.

De bleks sedan av solen och får en vacker brun patina tills de blir svarta igen.

Borgund

Lom

Reinli

Hedalen

Öye

Postat 2020-02-07 20:21 | Läst 1749 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera
Föregående 1 ... 151 152 153 ... 196 Nästa