Några gamla hus i Malmö

Malmö har inte någon "Gamla Staden", men det finns trevliga gamla hus i centrum.

Inlagt 2024-11-15 12:39 | Läst 487 ggr. | Permalink

"Hej Wolfgang. Det är fantastiskt att se att några av de gamla och vackra husen i Malmö har bevarats. Jag gillar särskilt husen på nummer 1 och 3. Men också om nummer 5 och 6. Jag kan se att det också har lagts kullersten, som vi också har här i Roskilde. Också med vackra mönster som ditt foto nummer 2. Med många vänliga hälsningar från Erik."


(visas ej)

Vad heter Disneyfiguren Kalle A*** i efternamn?
Erik Madsen 2024-11-15 17:35
Hej Wolfgang.
Det är fantastiskt att se att några av de gamla och vackra husen i Malmö har bevarats. Jag gillar särskilt husen på nummer 1 och 3. Men också om nummer 5 och 6.
Jag kan se att det också har lagts kullersten, som vi också har här i Roskilde. Också med vackra mönster som ditt foto nummer 2.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från Wolfgang 2024-11-15 22:09

Tack så mycket, Erik! Det gröna huset är numera en liten teater. Men Danmark är mycket känd för många gamla hus och fina byar. Mvh Wolfgang
gunte 2024-11-15 17:39
En del fina hus på bilderna..röda tegelhuset ser lite äldre ut..
HaD/Gunte..
Svar från Wolfgang 2024-11-15 22:10

Tack ska Du ha, Gunte! Ja, det röda tegelhuset är mycket äldre! Mvh Wolfgang