Fotografer
På torsdag börjar SVT:s Kunskapskanalen att sända serien "Livsfarligt uppdrag" om bildjournalister som arbetar i extremt farliga miljöer.
En del platser i världen är så farliga att de stora nyhetsbolagen inte åker dit. Det är bara en handfull bildjournalister som gör det som frilansare. De dokumenterar fasorna och försöker förstå vad som ligger bakom konflikterna. I Livsfarligt uppdrag skildras bildjournalistens personliga erfararenheter på världens farligaste platser.
I det första avsnittet får vi följa bildjournalisten Eros Hoagland i Juárez i norra Mexiko. Staden har kallats världes mordhuvudstad. Knarkkriget där har skördat 19.000 offer.
Eros pappa jobbade var fotograf för Newsweek och dödades i El Salvador när Eros var liten. Ändå kände Eros sig själv manad att gå i faderns fotspår.
Det första avsnittet sänds klockan 22 torsdagen den 6 februari i Kunskapskanalen.

Michael Christopher Brown i Libyen: Foto: HBO
I senare avsnitt följer det amerikanske tv-teamet bland annat den franska bildjournalisten Véronique de Viguerie på uppdrag i det konfliktdrabbade Sydsudan.
Ett annat avsnitt handlar om Michael Christopher Brown har varit i Libyen på journalistiska uppdrag fem gånger under inbördeskriget som fällde Khadaffi. Brown blev skadad och två kollegor dödade vid en tidigare reportageresa. När han nu återvänder upplever han traumat igen.
Serien producerades av HBO under 2012. Originaltiteln är Witness. Läs mer om serien här och här.
8 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Såg den på HBO när jag hade en testperiod, ska se igen.. var riktigt bra...
Sanningen är ju att trots den typen av hög svansföring så tar de mest okänsliga och hänsynslösa fotogarferna sina bilder "var och av vad och vem" med hög svansföring i det här landet för att de kan och tror att de inte riskerar något om de gör det. Lyhördhet för om folk vill vara med på bild står inte högt i kurs.
Få är lika självklara när de själva verkligen riskerar att blir måltavlor för riktat våld och de vet att det kommer göra riktigt ont att ta bilderna.
Förstår inte riktigt din ståndpunkt? Det är väl bra att fotograferna står upp för sina rättigheter där de kan göra det utan att bli dödade? Ska vi ha kvar demokrati så måste ju folk på stan förstå vad en demokrati innebär, och fotograferna måste utnyttja sin rätt att fotografera på allmän gata och torg. Amatörer med telezoomar som smygfotograferar på stan kommer alltid finnas - men det är inte det som är promlemet, utan människors trångsynthet och irrationella rädsla för kameror. - det går faktiskt inte klä av någon kläderna i Photoshop.
Det finns i alla fall en del spanjorer i Syrien som inte egentligen är fotografer, de kunde bara inte hitta något annat jobb ... Staffan Heimersson skrev en krönika om dem.
Lycka till ser fram mot få se dina bilder.
Gun-Inger
Har jag missat får jag läsa Magnus!
Gunn-Inger jag hoppas hitta de bilder som visar det normala livet och att trotts fattigdom och elände lever folk och kämpar och gläds. Kanske kommer det några på Fs?
Bildspråket, både i delar av den filmade dokumentären och fotografens alster, förde mina tankar till Neill Blomkamps District 9 och ElysIum, med karga , nedgångna och farliga urbana miljöer.