Merläsning
Fujifilm Instax Mini Evo Cinema – Tålamodsprövande tidsmaskin
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm har gjort det till sin grej att blanda ett gammalt filmarv med toppmodern teknik. De har med sin retroinspirerade designen också hittat en nisch där bildskapandet har möjlighet att kännas mindre som teknik och mer som ett kreativt hantverk. Kan hybridkameran Fujifilm Instax Mini Evo Cinema finna en plas i kameraväskan eller är det främst en dyr leksak?
Läs mer...
Joel Meyerowitz prisad för sitt livsverk vid Sony World Photography Awards
Fotografer
87-årige Joel Meyerowitz är mest känd för sina gatufoton där en hel scen spelar upp sig. Men han har också gjort stort avtryck inom porträtt, landskap och genom att dokumentera räddningsarbetet efter 9/11. Därför belönas han med priset "Outstanding Contribution to Photography".
Läs mer...
4
Boka: On Location Photo Walks Natur 2026 - maj till november
On Location
Tillsammans med Wild Nature Fotoresor ska vi besöka vi sju fina områden med spännande natur och med stora möjligheter till fina bilder. Vi ses i naturen, då och där den är som bäst fotomässigt. Kunnig ledare från Wild Nature Fotoresor finns förstås på plats. Olika kameramärken dessutom, som har med utrustning som du kan låna och prova.
Läs mer...





















3 Kommentarer
Makro-objektiv vill jag köpa till min A7, sen vill jag ha en superzoom.
Specifikationer och bilder på objektivet kommer när den lanseras "på riktigt".