Prylnytt
Inte undra på att försäljningen av kompaktkameror sjunker. Sony Xperia Z3 har en liknande 1/2,3" bildsensor som många kompaktkameror. Skillnaden ligger främst i att Xperia Z3 inte kan zooma optiskt.
Det är möjligt att Sony tar den kraftiga nedgången i försäljning av kompaktkameror med ro. De tillverkar såväl kompaktkameror som mobiltelefoner och levererar bildsensorer till de flesta kompaktkameror och mobiltelefoner på marknaden.
i de nya smartfon-modellerna Sony Xperia Z3 och Z3 compact sitter en bildsensor av liknande storlek och typ som i många kompaktkameror – en bakbelyst cmos-sensor i storleken 2,3". Det innebär att sensorn är 6,17 x 4,55 mm stor. Som jämförelse har Iphone 5S, 6 och 6 plus en mindre sensor (1/3") med måtten 4,80 x 3,60 mm. Nokia Lumia 1020 har ännu större sensor (2/3") 8,8 x 6,6 mm, precis som i Fujifilm X30. Läs mer om sensorformat här.
Det snackas en del i marknadsföringen om pixlarnas storlek och att större pixlar skulle fånga mer ljus och ge lägre brus. Detta är bara delvis sant och resonemanget blir helt vilseledande. Det avgörande är hur stor sensorn är - en större sensor fångar mer ljus och ger lägre brus och större tonomfång. Läs mer här.
Så här kan vi sammanfatta kamerafunktionen i Sony Xperia Z3 och Z3 compact:
- 20,7 megapixel
- Bakbelyst cmos-sensor (1/2,3")
- Bildvinkel motsvarande 25 mm med småbildsformat
- 4K videoinspelning
- Skärmar: 5,2 tum (1080 p) respektive 4,6 (720p)
- Micro-SD minneskort
14 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Nya rejset efter megapixlar och ISO?
Det vore generellt ganska befriande om det blev mer uppmärksamhet kring just sensorstorlekar och deras stora betydelse. Alltså, även utanför den ganska begränsade kretsen av oss kameranördar som hänger i forum :-)
Kamerorna blir överlag viktigare. Sony försöker stoppa i större sensorer, HTC körde först med "ultra pixels" för att få in mer ljus och nu var senaste tilltaget dubbla kameror, där extrakameran användes för att mäta djup till autofokusen. LG svarade med att stoppa in laser i sin kamera för att snabba på autofokusen. Och både Sony och Apple nu har kört rätt hårt på att "visa upp" alla interna delar i kameran i sin reklam. Nokia har ju också satsat hårt på foto med sina Lumina telefoner. Sen får vi inte glömma bort Samsungs olika försök att bygga in en telefon i kameran eller vice versa!
Och sen ska vi heller inte glömma att nya Android L med största sannolikhet kommer ge oss RAW i form av DNG. Kommer vara skoj att se hur marknaden ser ut om 2-3 år =)
Sony har använt det sen iaf z1 som jag tror har samma sensor.
Tar ut min Z1 Compact ur läderfodralet... tittar lite noggrannare på baksidan... jahaminsann, där står det ju 1/2,3... rodnar...
Jag funderar på Vilka av nuvvarande mobilen som kommer på Android L. Har själv en Galaxy Note 2. Undrar om Galaxy K Zoom får Android L. Denna Z3 borde få det.
haha Dennis
Du som brukar ha järnkoll på sådant :-)
Well Kjell, jag visste vilken sensor som sitter i mobilen. Hade bara inte lagt märke till att sensorstorleken är utskriven vid objektivet. Lite svårt att se eftersom mobilen bor i fodralet.
Det är en världslig sak.
//Bengt.
Z2 kan göra som Nokia, ta sina "massiva" 20MP bilder och sampla ned dessa till 8 MP, för att fixa till brus. Gissar att Foto testade rätt, annars kan det var det som spökar =)
Då är vi två....:-). Iofs har jag blivit lite flitigare med mobilkameran på senare tid. Combon Iphone 5S och appen Perfectly Clear gör ett ganska skapligt jobb. Ibland blir jag faktiskt förvånad över hur bra det presterar.
Tycker dock att det bör skrivas om det att det är ganska så häftigt att telefoner (Samsung och Sony) klarar av att filma 4K när de flesta kameratillverkare ännu inte tillåter 4K inspelning på sina kameror. Och LG släpper snart den första WQHD 6" telefon (WQHD = 2560x1440p). Även OPPO och Samsung har WQHD på kommande.
När tror ni att detta pixelrace tar slut? :P
Tack, Magnus för att du postade detta.