Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...






















2 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Själv betraktar jag min X-PRO1 som en avancerad kompaktkamera. Med detta objektivet är utrustningen inte längre kompakt.
Här är en som fått prova objektivet under några veckor. Även han verkar lite tveksam till objektivet om man läser mellan raderna.
Stoppar man en 16-55/2,8 och en 50-140/2,8 i väskan börjar man snart nästan släpa på lika mycket som man gör med en Canon eller Nikon utrustning.
För mig är det inget alternativ så länge jag ändå har tillgång till en avancerad dSLR och skåpet full med objektiv till den. För de som endast har en X-T1 kan det kanske vara det. Fast alla som säger de bytt till spegellöst för att ha mindre att släpa på måste det vara ett steg i fel riktning.
http://bjornmoerman.blogspot.ae/2015/01/first-look-at-fujifilm-xf-16-55-f-28-r.html
Det är ju också bra att kunna välja mellan en lätt och tung utrustning utan att ha flera system. Om den med ett objektiv ersätter kompaktkameran kanske den med ett par andra kan ersätta den tyngre spegelreflexen.