Merläsning
Test: DJI Mavic 4 Pro – kraftfull och mångsidig
Fotosidan testar
Plus
DJI Mavic 4 Pro är en kraftfull och mångsidig drönare för den som utför professionella uppdrag och för den som gör egna kreativa projekt. Det är en rejäl pjäs som är både större och tyngre än sin föregångare – men också med ny gimbal, bättre flygegenskaper och högre precision i tracking och hinderavkänning.
Läs mer...






























10 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Ragnar Axelsson är bra. Jag kunde inte låta bli att köpa hans bok "Faces of the North" när jag var på Island för första gången 2005. Själv är jag för mycket färgfotograf för att köpa en Monochrom.
Samma här, samma plånbok!
Om du går in på Leicas hemsida kan du kolla på Ragnar Axelssons bilder, ser fantastiska ut tycker jag.
Grymt nöjd, älskar CCD-sensorn och känner att den fyller sin plats i min väska.
I perioder fotas det mindre med den, oftast när det är mycket andra jobb, men när jag tar med mig den ut på stan, i naturen eller i studion för den delen så är den en dröm!
Känner mig inte stressad över ett byte, dels pga sensorn men också pga att jag aldrig känt att jag velat byta bort den eller känt att dess begränsningar och hållt mig tillbaka. Även om bättre batteritid och framförallt snabbare bufferminne/skrivhastighet.
Tror dock att den nya Leica MM är minst lika "bra" som den gamla...
Jag såg flera bilder där högdagrarna var bortfrätta utan att det var direkt jätte kontrast i motivet. Såg inte kul ut i mina ögon.
Eftersom Monochrom-modellerna bara har en färgkanal så blir de mer känsliga för överexponering. En färgkamera kan överexponera kan överexponera en kanal, men ha information i de andra två och då blir inte överexponeringen lika ful. Det innebär att övergången till helt vitt kan bli rätt brutal i Monochrome-modellerna.
Det krävs alltså en varsam exponering och en viss rutin vid bildbehandlingen för att det ska se bra ut.
Kamerans tonomfång handlar om hur mörka toner som registreras vid en exponering där de ljusaste tonerna är nätt och jämnt bevarade. Leicas M-kameror ligger inte direkt i topp när det gäller tonomfång (dynamiskt omfång).
Inte särskillt lyckat koncept då. HDR för hela slanten med en gatufotografkamera känns som en pil i bardisken.