Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...


























14 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Samma sak tycker jag gäller för kameror också, de ska användas.
Med tanke på att pristillägget bara är 3500 kr och upplagan relativt stor så kommer nog den här specialversionen att användas av en del köpare, till skillnad mot flera andra specialversioner.
Skulle däremot inte säga nej till en grön M3 eller M4:a
/Stephan
Finns det bildbevis på att bilderna blir 10 gånger bättre med Leica så kanske jag tänker om. :)
Å så ännu en kommentar i samband med en Leica artikel där vi Leicafotografer anklagas för att ha en begränsad intelligens. Tröttsamt var ordet.
Prispåslaget för Safari-modellern är drygt 4 procent. Knappast fantasipriser utan högst rimligt för den som vill ha en lite annorlunda färg på sin M10-P. Ungefär som att välja metallic-lack till en ny bil.
Canon och Nikons toppmodeller skiljer inte så mycket i pris mot Leicas kameror. De har dessutom objektiv som är dyrare än Leicas dyraste ordinarie sortiment. Få begär att Nikons och Canons toppmodeller ska ge flera gånger bättre bildkvalitet än instegsmodellerna. De flesta inser att man inte kan jämföra så och att alla kameror inte är för alla människor.
Leica gör ibland specialmodeller där det känns som att de försöker mjölka sina fans. Men den känslan ger inte Safari-modeller. Och vad är det för fel om med specialmodeller om det nu finns myndiga människor som väljer att köpa dem av fri vilja?
Leica är en lågvolymtillverkare och har inte förutsättningar att sälja stora mängder billiga kameror. Det medför att deras produkter inte kan köpas av alla.
Lustigt att ordet Leica alltid väcker sådana känslor.
Bra sagt! :)
Funderar om det kan vara den där röda pricken som gör folk så förbannade?
Skämt åsido, Vi prioriterar ju alla lite olika, vissa vill åka flott och bekvämt medan andra åker Volvo från -73 och satsar pengar på nåt dom brinner för istället.
Inte konstigare än så.