Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...
Test: Haukland 7-i-1 Parka Pro – ytterplagg för fotografer i fält
Fotosidan testar
Plus
Haukland 7-i-1 Parka Pro är ett tredelat system i parkas-modell som tack vare sin lager-på-lager-funktion och stilrena design fungerar lika bra vid fotografering som i vardagen. Kombinationen är mycket motståndskraftig mot regn och kyla och plaggen känns genomtänkta och robusta.
Läs mer...
2

Fotografier från Afrika i västerländsk press visar inte sällan undernärda, fattiga människor som till synes är helt hjälplösa. Oftast används bilderna i syfte att skapa medlidande, men det kan få helt motsatt effekt, menar Åsa Carin Bharathi Larsson i en artikel i Tidningen Kulturen.


















2 Kommentarer
Tack!
Med vänliga hälsningar
Günther
Nej de vill helst se utsvultna småbarn, söndersprängda kroppar eller nåt smaskigt reportage från en underbemannad aidsklinik - för det säljer. Jag är så trött på detta ständiga parasiterande på andras lidande, alltid visad av en socialgrupp som riktar kameran neråt.
Självklart är det bra att orättvisor och lidande påvisas att det existerar - problemet ligger inte där, problemet ligger i att det är gratisskjuts i bildberättandet med lite smaskiga sår, likhögar och tomma ögon. Krävs inte speciellt mycket för att skildra lidande, däremot krävs det bra mycket mer av en fotograf och skrivande journalist för att fånga läsarens intresse vad gäller positiva nyheter. All eloge till de som försöker berätta en positiv historia i detta medias ocean av frosseri på andras lidande - berättat av en person från en trygg och skyddad miljö som enkelt sätter sig på planet hem för att kassera in utmärkelser för andras lidande.
Bara en tanke.