Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...
Test: Haukland 7-i-1 Parka Pro – ytterplagg för fotografer i fält
Fotosidan testar
Plus
Haukland 7-i-1 Parka Pro är ett tredelat system i parkas-modell som tack vare sin lager-på-lager-funktion och stilrena design fungerar lika bra vid fotografering som i vardagen. Kombinationen är mycket motståndskraftig mot regn och kyla och plaggen känns genomtänkta och robusta.
Läs mer...
2




















6 Kommentarer
Gamla modellen 50 cm på höjden inne vilket innebär att ett 600/4 med ett nödrop får plats om man har en liten kamera på. Med en Eos-1 påmonterad går det knappast att dra igen dragkedjan. Hade faktiskt räckt om de redan från början gjort den gamla väskan några cm högre - klantigt värre kan jag tycka som haft den gamla några år. Med 500/4 går allt ner galant inklusive regnställ eller något annat mjukt annat som gör att telet ligger stilla.