Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...
Test: Haukland 7-i-1 Parka Pro – ytterplagg för fotografer i fält
Fotosidan testar
Plus
Haukland 7-i-1 Parka Pro är ett tredelat system i parkas-modell som tack vare sin lager-på-lager-funktion och stilrena design fungerar lika bra vid fotografering som i vardagen. Kombinationen är mycket motståndskraftig mot regn och kyla och plaggen känns genomtänkta och robusta.
Läs mer...
2



















5 Kommentarer
Det är lite otäckt tycker jag, eftersom vi då riskerar att framtida kameror inte främst utvecklas som verktyg för fotografer, utan mest bara som en generell pryl som man kan ta bilder med.
Det skulle kanske ge oss kameror och objektiv som har sämre funktion och kortare livscykel än vi har i dag. Ett mindre seriöst agerande av tillverkaren.
För det första så tillverkas kameror från alla tillverkare för att de ska kunna tjäna så mycket pengar som möjligt. Komsument- och proffsprodukter är olika segment och Canon har väl nu gjort bedömningen att de kan tjäna mer på att synas i de sammanhangen i större utsträckning.
Det behöver inte alls betyda att man struntar i proffssegmentet och tillverkar prylar av sämre kvalitet eller som inte är tänkta att användas av fotografer.
(Ursäkta....jag var bara tvungen....)