Artiklar>World Press Photo säger nej till bildmanipulering
World Press Photo säger nej till bildmanipulering
NyheterNu tillkännager Amsterdam-baserade World Press Photo att dom har lagt till en ny regel inför fototävlingen 2010 där de tar avstånd från retuschering som manipulerar en bild.
I ett pressmeddelande skriver World Press Photo följande;
"Innehållet i en bild inte får ändras. Endast retuschering som överensstämmer med nuvarande accepterade normer i branschen är tillåten. Juryn är den slutliga skiljedomaren av dessa normer och har tillåtelse att efterfråga den ursprungliga, oretuscherade bilden som registreras av kameran eller den orörda skannade bilden från ett negativ".
På frågan vad "accepterade normer i branschen" innebär svarar World Press Photo:s VD Michiel Munneke att formuleringen av den nya regeln återspeglar "behovet av flexibilitet".
utan att försöka verka dryg, men översatte ni det där citatet i google translator? språket är inte särskilt bra. dock uppskattar jag verkligen era nyheter!
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Mvh