Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: Sigma 16-300 mm f3,5-6,7 DC OS Contemporary - kompakt och flexibelt
Fotosidan testar
Plus
Är du trött på att släpa med flera objektiv när du är på resa med din APS C-kamera, och letar efter ett prisvärt objektiv som är tillräckligt mångsidigt för att klara både resebloggen och fotoalbumet? Eller är du precis i början av din fotografiska resa och inte är säker på vilka brännvidder du gillar att arbeta med? Då kan Sigma 16-300 mm f3,5-6,7 DC OS Contemporary för APS C vara av intresse.
Läs mer...
6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Fick svar inom 3min att min invändning blev godkänd, så antagligen ett AI som läser igenom och godkänner dom där :D
Jag gjorde denna reflektion på min blogg: Men så börjar jag att fundera lite över Metas AI-projekt. De absoluta majoritet av bilderna på Instagram och Facebook är ju rena skitbilderna. Förlåt om jag kränker någon. Är det smart att träna på skitbilder? Skit in och skit ut brukar det heta. Vi fotografer är kanske rädda i onödan. Eller? Ingen vet än så länge.
https://x.com/tanelitikka/status/1047732501010153472
Ska jag avslöja hur? :-)
"Hej,
Hej!
Vi har granskat din begäran och godkänner din invändning. Det innebär att din begäran kommer att tillämpas framöver.
Du hittar mer information om generativ AI och vårt integritetsarbete i Integritetscenter: privacycenter.instagram.com/privacy/genai
Den här inkorgen kan inte godkänna inkommande meddelanden. Vi har inte möjlighet att svara på eventuella frågor via den här kanalen.
Vänliga hälsningar
Privacy Operations"