Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
10 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Inte än iaf, kommer säkert snart ska du se.
Det är lätt att vara efterklok. Men det här är vad som stod i Adobes pressmeddelande:
"Lightroom Mobile skapar möjligheter för ett effektivt arbetssätt då fotografen helt sömlöst kan hantera och redigera bilder på flera enheter och plattformar, vare sig det gäller hemdatorn, surfplattan eller mobiltelefonen."
Det stod inget om undantag för Android på surfplattor.
Läste om detta en dag innan redan på andra sajter en dag innan FS. Hade inte sett det svenska pressmeddelandet, men tycker att det är ganska intressant att de utelämnat den infon hos det svenska pressmeddelandet.
Där har iOS och Apple en enorm fördel med sitt standardiserade system. Allt funkar överallt.
Gissa då varför många appar kommer ut till iOS först, det är både enklare och billigare att utveckla appen för det.
Nu ska detta inte bli ett "vs" inlägg men det jag vill påstå är att man får ha tålamod och vänta tills en Andriod app funkar överallt.
Ja, jag måst tyvärr hålla med dig helt här. Det jag aldrig fattat med Android är hur dess arkitektur verkar ändra beroende på telefonmodell; har haft problem med många appar som säger att de kräver ex Android 4.0.1. Okej. Har 4.0.1. Men nä - programmet stöder dock inte den telefon jag har - Hur kan telefonmodellen inverka på huruvida operativsystemet kan köra programet som är utvecklat för det.
Att det är en skillnad mellan mobiler och surfplattor förstår jag. Och den skillnaden finns nog också hos Apple om jag inte misstagit mig där; och det är väl just det som är problemet här nu. Att "android" nog stöder Lightroom, men endast android mobile, inte surfplattor.
Det som bl.a. skiljer mellan olika Android enheter är väl upplösningen på skärmen, kanske oxå storleksförhållandet på dom? Vilken processor man jobbar med, osv....
Det där med olika skärmar måste vara en utmaning om man är programutvecklare och vill göra det så snyggt som möjligt.
Betvivlar att upplösning hindrar så mycket om du tänker på hur datorprogram fungerar. Har programet "dålig/fel" upplösning så ser det bara förjävligt ut, men det fungerar som det skall. Alternativt blir ikonerna jätte små. Så verkar det nog fungera i android också. Däremot kan jag tänka mig att hårdvaran är det problematiska. Men nästan alla telefoner med android använder idag qualcom chipset och processorer, men likväl är finns mjukvara som bara fungerar med vissa telefoner (nu pratar jag om tredjepartstillverkade program).
Ex: Ville ha spelet asphalt 5 till min Xperia Pro. Enligt specifikationskraven uppfyllde min telefon dessa krav. Men spelet crashade så fort man kom till huvudmenyn. Tog kontakt med spelets tillverkare och de sa bara "Your device is unfortunately not supported by this game" även om alla hårdvarukrav stämde (förståss listades inte de specifika telefonmodellerna på google store).
Kom iof en studie för något år sedan som visade att appar till iOS kraschade oftare än till Android.